Pożegnali lato 2018 z LOK i z MTC

MASZ WAŻNĄ WIADOMOŚĆ?
Prześlij do naszej redakcji zdjęcie, film, lub informację!
+48 63 242 01 01

Podczas XXIV Festynu Archeologicznego w Biskupinie, grupa dzieci z Koła i okolic pożegnała bogate w imprezy Lato z LOK i z Muzeum Technik Ceramicznych. Organizatorem wyprawy do skansenu archeologicznego w Biskupinie – odtworzonej osady obronnej sprzed około 3 tysięcy lat, był Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” wspólnie z kolskim muzeum.

Z Koła grupa wyruszyła autokarem około godz. 7.30. Już o 10-tej przekraczaliśmy bramę osady, na terenie której grupy rekonstrukcji zachowań pradawnych mieszkańców Biskupina niemal z całej Europy odziani w stroje sprzed wieków przedstawiały zwiedzającym skansen fragmenty z ich życia. Najbardziej zaciekawiły grupę z Koła sposoby wytapiania w dymarkach żelaza, lepienia garnków z gliny, tkania płócien na krosnach, obróbka na biżuterię kawałków bursztynu. Oszlifowany na kamieniu przez siebie bursztyn każdy mógł zabrać ze sobą. Chętni również mieli możliwość obejrzenia pod mikroskopem żyjątek z Biskupińskiego Jeziora. W zagrodzie z wielbłądami (u starożytnych kupców) była za drobną opłatą możliwość dosiąść wielbłąda i zrobić pamiątkowe zdjęcie. A na stanowisku ukazującym dawnych wojów przybrać się w ich zbroję. Na zrekonstruowanym placu zabaw dla dzieci grupa bawiła się w łowienie ryb, poruszanie się na płycie z palami czy też chodzenie na drewnianych klockach. Nad samym jeziorem ciekawość wzbudziły odtworzone dawne łodzie mieszkańców Biskupina. Warto było wejść do mrocznej drewnianej chaty pokrytej trzciną starożytnych mieszkańców Biskupina, w których zamieszkiwali wspólnie ze swoim zwierzętami a na środku paliło się ognisko. Te kilka godzin, które grupa spędziła w Biskupinie, to zbyt mało, aby wziąć udział we wszystkim – i w pokazie zbrojnych potyczek dawnych wojów, i w występach grup volkowych z wielu krajów Europy. Chętni mogli skosztować dawnego jadła i zakupić pamiątki. Na koniec grupa zwiedziła jeszcze pawilon muzealny z unikatowymi wykopaliskami codziennych przedmiotów mieszkańców dawnego Biskupina.
Już w drodze powrotnej do Koła grupa obowiązkowo zatrzymała się w Gnieźnie w miejscowym McDonadzie na wybrane smakołyki. Kierownikiem wyprawy był Tomasz Nuszkiewicz.
Celem organizatorów wyprawy do Biskupina na Festyn Archeologiczny była kolejna lekcja „na żywo” z historii o pradawnych mieszkańcach naszych prasłowiańskich ziem. Na pewno zaowocuje to w szkole pozytywnymi ocenami. Już dzisiaj Klub LOK „Kolska Starówka” wspólnie z kolskim muzeum zapraszają dzieci oraz młodzież na jesienne edukacyjno – sportowe zajęcia.
 
Foto i tekst Ryszard Borysiewicz

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Informacje publikowane na portalu Konin24.info są możliwe dzięki wsparciu:

Asona Energy - Lidera w budowie farm fotowoltaicznych, magazynów energii, agregacji energii, optymalizacji energii oraz w tworzeniu spółdzielni energetycznych.

Kancelaria Adwokacka Mateusz Muszalski - Renomowany Adwokat w Łodzi. Specjalizuje się w zakresie prawa karnego, cywilnego i gospodarczego, Który w niedługim czasie będzie otwierać filię w Koninie. Rozwody, Prawo Rodzinne, Karne, Cywilne.

Emeree Divine - Luksusowe gorsety, które modelują i podkreślają sylwetkę, łącząc perfekcyjne krawiectwo z nowoczesnym wzornictwem. Hołd dla kobiecej siły, elegancji i ponadczasowego piękna.

Holterm - Lider w dostaw oleju pirolitycznego.

Transportwpolsce.pl

PROMOCJA

PROMOCJA

Konin
pochmurnie
14.1 ° C
14.1 °
14.1 °
52 %
3.7kmh
12 %
śr.
14 °
czw.
12 °
pt.
7 °
sob.
9 °
niedz.
11 °

Sygnał24INFO

Mogłeś przegapić