9.5 C
Konin

W Koninie rządził wojewoda. Wspomnienie o minionym województwie

PROMOCJA

MASZ WAŻNĄ WIADOMOŚĆ?
Prześlij do naszej redakcji zdjęcie, film, lub informację!
+48 63 242 01 01

W sali konferencyjnej Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Rozmawiajmy o Koninie. Tym razem prelegentem był Robert Olejnik – znany dziennikarz, członek Towarzystwa Przyjaciół Konina oraz twórca portalu Konińskie Wspomnienia. Tematem jego wystąpienia było województwo konińskie – jednostka administracyjna, która funkcjonowała od 1 czerwca 1975 roku do 31 grudnia 1998 roku.

Wykład odbył się w związku z przypadającą w tym roku 50. rocznicą wprowadzenia nowego podziału administracyjnego Polski. Prelegent zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój regionu, który nastąpił po wyodrębnieniu województwa konińskiego z województwa poznańskiego. Jak podkreślał, decyzje podejmowane lokalnie – bez konieczności konsultacji ze stolicą Wielkopolski – pozwoliły na szybsze reagowanie na potrzeby mieszkańców i regionu.

Robert Olejnik szeroko omówił przesłanki powołania nowego województwa oraz jego wpływ na różne dziedziny życia – od gospodarki, przez szkolnictwo, sądownictwo, infrastrukturę drogową, aż po muzealnictwo. Wspomniał również o równoległych przemianach organizacyjnych w strukturach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób pamiętających czasy, gdy w Koninie rezydował wojewoda. Uczestnicy dzielili się własnymi wspomnieniami oraz przynosili pamiątki z drugiej połowy XX wieku.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa tematyczna, na której zaprezentowano mapy, wydawnictwa oraz unikatowy porcelanowy talerz z herbami gmin, wyprodukowany przez Porcelanę Włocławek. Wydarzenie stanowiło nie tylko okazję do wspomnień, ale także próbę refleksji nad rolą lokalnych struktur administracyjnych w kształtowaniu tożsamości regionu.

- Reklama -

PROMOCJA

Konin
zachmurzenie umiarkowane
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
85 %
7kmh
56 %
śr.
13 °
czw.
12 °
pt.
11 °
sob.
14 °
niedz.
14 °

Sygnał24INFO

Mogłeś przegapić

Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.