Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Rychwale zorganizowała spotkanie, które połączyło historię, sztukę i pasję. W sali OSP w Rychwale odbył się wykład pt. „Kossakowie – sztuka zaklęta w historii”, poprowadzony przez dr Joannę Jurgałę-Jureczkę, znawczynię twórczości wybitnego rodu artystów.
Historia i sztuka w jednym miejscu
Podczas prelekcji uczestnicy mogli poznać fascynujące dzieje rodziny Kossaków – malarzy, pisarzy i intelektualistów, którzy przez pokolenia współtworzyli polską kulturę. Dr Jurgała-Jureczka przybliżyła nie tylko ich dorobek artystyczny, lecz także codzienne życie, pasje i wpływ na kształtowanie narodowej tożsamości.
Spotkanie z okazji rocznicy imienia biblioteki
Wydarzenie miało szczególny charakter, ponieważ odbyło się z okazji pierwszej rocznicy nadania imienia Rodu Kossaków Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Rychwale. Wzięli w nim udział Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także uczniowie Szkoły Podstawowej im. A. Fiedlera w Rychwale i Szkoły Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Kucharach Kościelnych.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu fundacji
Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie”. Wydarzenie było nie tylko lekcją historii, ale też inspirującym doświadczeniem artystycznym, które na długo pozostanie w pamięci uczestników.
