Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza na plenerową wystawę ilustracji Ka Mochi, które pochodzą z książki „Matsuri”. Publikacja ta, będąca barwną opowieścią o japońskich świętach, w sposób fascynujący przybliża bogatą kulturę Japonii zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wystawa stanowi doskonałą okazję do poznania niezwykłych tradycji i obyczajów tego kraju, które znalazły odzwierciedlenie w artystycznych pracach autorki.
W Japonii, podobnie jak w Europie, obchodzi się Nowy Rok, wiosnę czy Dzień Matki. Japoński kalendarz świąt wyróżnia się jednak niespotykaną różnorodnością. W Japonii świętuje się niemal wszystko – od Hina Matsuri (Święta Lalek), przez Hanami (podziwianie kwiatów wiśni), aż po Hadaka Matsuri (Święto Golasów) i Hamamatsu Matsuri (Święto Małych Chłopców i Latawców). To tylko niektóre z tradycji, które zainspirowały Ka Mochi do stworzenia tej wyjątkowej publikacji.
Każde matsuri, czyli japońskie święto, to nie tylko czas radości, ale również głęboko zakorzeniony w tradycji rytuał, w którym kluczowe miejsce zajmują charakterystyczne stroje, potrawy, muzyka i inne obyczaje. Ilustracje, które można podziwiać na wystawie, oddają te wyjątkowe aspekty japońskich celebracji, zachwycając swoją detalicznością i kolorytem.
Wystawa zostanie uroczyście otwarta 4 maja 2025 roku o godz. 12:00, podczas pikniku japońskiego „Hana Matsuri”, który odbędzie się w MOK. Dodatkowo, o godzinie 14:30, zaplanowane jest spotkanie z autorką – Ka Mochi, podczas którego będzie można posłuchać opowieści o inspiracjach do jej twórczości oraz doświadczeniach związanych z Japonią.
Ka Mochi to ilustratorka, artystka oraz autorka książek, która urodziła się w Warszawie. Jej twórczość łączy doświadczenia z pogranicza sztuki, mody i dziennikarstwa wizualnego. Po ukończeniu studiów w Warszawie przez wiele lat mieszkała i pracowała w Japonii, gdzie zyskała szerokie uznanie. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, takich jak Tokyo Designers Week, Shibuya Art Awards oraz BDFIL Festival de Bande Dessinée w Lozannie.
W Polsce znana jest z publikacji ilustracji w magazynie „Pismo” oraz działalności dydaktycznej w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie prowadzi zajęcia z Visual Journalism. Jej książka „Dzieci z Hamamatsu” z 2020 roku zdobyła szerokie uznanie, a „Matsuri” to kolejna publikacja, w której artystka w wrażliwy i humorystyczny sposób przybliża japońską kulturę.
Wystawa ilustracji Ka Mochi będzie dostępna do końca września 2025 roku, zapraszając do odkrywania bogatej i pełnej fantazji tradycji japońskich świąt.
Współorganizator: Wydawnictwo Tatarak