Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie, im. Zofii Urbanowskiej, od wiosny realizuje projekt OD(NOWA) Reymont, którego celem jest przypomnienie wielokulturowej historii miasta oraz uczczenie setnej rocznicy śmierci Władysława Reymonta. Obecnie biblioteka zaprasza mieszkańców do udziału w cyklu wydarzeń literacko-historycznych inspirowanych powieścią Ziemia obiecana.
ŻYDOWSKIE ŚLADY W PRZESTRZENI MIASTA
Już w środę, 30 lipca 2025 roku o godz. 17:00, odbędzie się spacer historyczny zatytułowany „Synagoga: świątynia Księgi – spacer żydowskimi śladami”. Trasa poprowadzi uczestników przez najważniejsze miejsca związane z obecnością społeczności żydowskiej w Koninie – dawne domy modlitwy, mykwę, cmentarz i pomniki pamięci. Spacer wzbogacą odniesienia do postaci Moryca Welta z Ziemi obiecanej, reprezentanta żydowskich elit XIX-wiecznej Łodzi.
📍 Zbiórka: ul. Mickiewicza 2, przed budynkiem dawnej synagogi
KONIŃSCY FABRYKANCI I DUCH REYMONTOWSKIEJ ŁODZI
W poniedziałek, 11 sierpnia o godz. 11:00, MBP zaprasza na kolejny spacer historyczny pod hasłem „Z Reymontem u Reymonda w Koninie – śladami konińskich fabrykantów”. Opowieść dotyczyć będzie rodzin przemysłowców, których biografie i ambicje silnie korespondują z tematyką Ziemi obiecanej. Uczestnicy poznają historię lokalnych warsztatów i fabryk, a także przemian społecznych i kulturowych, które towarzyszyły rozwojowi przemysłowemu miasta.
📍 Zbiórka: Pałac Reymonda, ul. Wojska Polskiego 7
PRELEKCJA O RODZINIE REYMONDÓW
We wtorek, 19 sierpnia o godz. 17:00, w Pałacu Reymonda odbędzie się prelekcja poświęcona historii rodu Reymondów – właścicieli konińskiej fabryki narzędzi, związanych z Łodzią i przemysłem europejskim. Wydarzenie będzie także okazją do poznania historii samego pałacu, który dziś stanowi symbol konińskiej klasy przemysłowej i przypomina świat Karola Borowieckiego z powieści Reymonta.
📍 Miejsce: Pałac Reymonda, ul. Wojska Polskiego 7
WYSTAWY W MBP OD 20 SIERPNIA
Projektowi towarzyszą także dwie ekspozycje, które zostaną otwarte 20 sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie:
- „Różne grupy etniczne w Ziemi obiecanej Reymonta i historia wielokulturowego Konina” – porównanie świata powieści z XIX-wiecznym Koninem zamieszkiwanym przez Polaków, Żydów, Niemców i inne narodowości.
- „Historia przemysłowego Konina w duchu Ziemi obiecanej Władysława Reymonta” – rozwój lokalnego przemysłu, fabryk i przedsiębiorczości jako tło dla powieściowych przemian społecznych.
Wystawy powstają przy współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi i MBP w Łodzi.
LITERATURA, TOŻSAMOŚĆ I PAMIĘĆ
Projekt OD(NOWA) Reymont ma na celu nie tylko popularyzację twórczości noblisty i upamiętnienie jego osoby, ale także budowanie lokalnej tożsamości, rozwój wrażliwości społecznej i integrację międzypokoleniową wokół historii oraz literatury. Synagoga staje się tu symboliczną świątynią Księgi, a Pałac Reymonda – symbolem przemysłowej historii Konina.
Wszystkie wydarzenia prowadzi Damian Kruczkowski, dyrektor MBP w Koninie, historyk i badacz dziejów miasta.




