Jak zmieniał się Konin od swoich legendarnych początków do 1945 roku? Odpowiedź na to pytanie można było poznać podczas wykładu pt. „Rozwój przestrzenny Konina do 1945 r.”, który odbył się 7 kwietnia 2025 r. w Centrum Organizacji Pozarządowych. Prelekcję wygłosił Piotr Rybczyński, przedstawiając ewolucję urbanistyczną miasta na podstawie archiwalnych planów i map.
Szczególną uwagę poświęcono jurydyce znajdującej się w pobliżu konińskiego zamku, czyli osadzie niepodlegającej władzom miejskim, w której osiedlano Żydów. Omówione zostały również inwestycje z XIX i XX wieku oraz uwarunkowania terenowe wpływające na rozwój miasta. Już pod koniec XVIII wieku pruscy urzędnicy interesowali się tym obszarem, co potwierdzają zachowane w Staatsbibliothek zu Berlin materiały kartograficzne oraz tzw. indaganda. Ważnym źródłem historycznym jest także plan Konina z 1816 roku autorstwa Bernharda, przechowywany w Muzeum Okręgowym w Koninie.
W wykładzie poruszono kwestie regulacji urbanistycznych, budowy dzielnicy willowej, rozwoju parku miejskiego – jednego z najstarszych w Europie – oraz inwestycji rządowych i prywatnych. Duże zmiany terytorialne zaszły w czasie II wojny światowej, kiedy do Konina przyłączono Wilków i Czarków.
Osoby zainteresowane szczegółową analizą historycznych uwarunkowań gospodarczych mogą sięgnąć po „Rocznik Koniński” – szczególnie nr 13 z artykułem „Życie gospodarcze Konina w latach 1815-1866” oraz nr 15, zawierający tekst „Rozwój gospodarczy i społeczny Konina w latach 1867-1914” autorstwa Piotra Rybczyńskiego.
Rozwój miasta po 1945 roku będzie tematem kolejnych spotkań organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Konina.