Rozwój przestrzenny Konina do 1945 roku – wykład Towarzystwa Przyjaciół Konina

Jak zmieniał się Konin od swoich legendarnych początków do 1945 roku? Odpowiedź na to pytanie można było poznać podczas wykładu pt. „Rozwój przestrzenny Konina do 1945 r.”, który odbył się 7 kwietnia 2025 r. w Centrum Organizacji Pozarządowych. Prelekcję wygłosił Piotr Rybczyński, przedstawiając ewolucję urbanistyczną miasta na podstawie archiwalnych planów i map.

Szczególną uwagę poświęcono jurydyce znajdującej się w pobliżu konińskiego zamku, czyli osadzie niepodlegającej władzom miejskim, w której osiedlano Żydów. Omówione zostały również inwestycje z XIX i XX wieku oraz uwarunkowania terenowe wpływające na rozwój miasta. Już pod koniec XVIII wieku pruscy urzędnicy interesowali się tym obszarem, co potwierdzają zachowane w Staatsbibliothek zu Berlin materiały kartograficzne oraz tzw. indaganda. Ważnym źródłem historycznym jest także plan Konina z 1816 roku autorstwa Bernharda, przechowywany w Muzeum Okręgowym w Koninie.

W wykładzie poruszono kwestie regulacji urbanistycznych, budowy dzielnicy willowej, rozwoju parku miejskiego – jednego z najstarszych w Europie – oraz inwestycji rządowych i prywatnych. Duże zmiany terytorialne zaszły w czasie II wojny światowej, kiedy do Konina przyłączono Wilków i Czarków.

Osoby zainteresowane szczegółową analizą historycznych uwarunkowań gospodarczych mogą sięgnąć po „Rocznik Koniński” – szczególnie nr 13 z artykułem „Życie gospodarcze Konina w latach 1815-1866” oraz nr 15, zawierający tekst „Rozwój gospodarczy i społeczny Konina w latach 1867-1914” autorstwa Piotra Rybczyńskiego.

Rozwój miasta po 1945 roku będzie tematem kolejnych spotkań organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Konina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email