Muzeum Miasta Turku im.Józefa Mehoffera zaprasza na kolejne wydarzenie kulturalne związane ze 150 rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Tym razem jest to nowa wystawa czasowa pt. „Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z kolekcji Krzysztofa Kura”.
Krzysztof Kur jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej i Filharmonii im. Romualda Traugutta w Warszawie. Skompletował zbiór autentycznych rycin, ilustracji, artykułów, pojedynczych gazet i całych roczników prasy z zachodniej Europy z 1863 i 1864 r. Pod auspicjami Narodowego Centrum Kultury powstała z tego wystawa, pokazywana od początku lipca tego roku w polskich muzeach. Swój wielki finał będzie miała 5 sierpnia 2014 r. Od 22 sierpnia do 29 września tego roku będzie ją można oglądać w muzeum w Turku.
Ekspozycja ukazuje znaczenie Powstania Styczniowego dla całej Europy i Ameryki Północnej, sposób przekazywania informacji o walkach w Polsce, ilustrowania ich i komentowania, po czyjej stronie był „rząd dusz”. Krótko mówiąc – największy urok Historii, czyli podróż w czasie i przestrzeni. Wstęp wolny.
Uroczyste otwarcie wystawy w czwartek, 22 sierpnia o godz. 17.00.