Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie w ramach projektu Laboratorium Dojrzałości 4 zorganizowała w Filii „Gosławice” spotkanie, które połączyło literaturę, kulturę i wspólne doświadczenia Polaków oraz Ukraińców. Wydarzenie odbyło się 10 września 2025 roku i było częścią działań mających na celu promocję poezji i prozy obu narodów.
Tego dnia biblioteka wypełniła się polsko-ukraińskim światem słów. Uczestnicy przenieśli się do magicznego Lwowa dzięki książce Natalii Górnickiej „Melodia kawy w tonacji kardamonu”. Powieść, na podstawie której powstał również serial, stała się pretekstem do rozmów o historii, kulturze i codziennym życiu kobiet sprzed ponad stu lat.
LITERATURA, KTÓRA ŁĄCZY
Szczególnym momentem spotkania było odczytanie pierwszych stron powieści w języku ukraińskim. Okazało się, że tekst, mimo różnic językowych, był zaskakująco bliski polszczyźnie i w pełni zrozumiały dla uczestniczek.
Po obejrzeniu fragmentu serialu rozmowa przeniosła się w czasy prababek – do końca XIX wieku, kiedy los młodych dziewcząt był ściśle wyznaczany przez rodziców. Małżeństwo lub klasztor stanowiły jedyną alternatywę, a ciężka praca i brak wyboru życiowej drogi były codziennością.
KAWA I JEJ HISTORIA
Nie zabrakło także tematu kawy – jej dziejów w Europie, początków pierwszych kawiarni oraz tradycyjnych przepisów. Jedna z uczestniczek podzieliła się nawet informacją o małej palarni znajdującej się niedaleko dworca kolejowego w Koninie, którą warto odwiedzić.
Spotkanie pokazało, jak literatura może łączyć dwa narody i stawać się mostem do wzajemnego poznania. Dzięki wspólnej lekturze i rozmowie uczestnicy odkryli, że mimo różnic, polska i ukraińska kultura mają wiele wspólnego.

