Studenci kierunku automatyka i robotyka z Akademii Nauk Stosowanych w Koninie uczestniczyli w ogólnopolskim Zjeździe Animatorów programu „Każda Puszka Cenna”, organizowanym przez Fundację RECAL. Spotkanie odbyło się w dniach 24–26 października i miało na celu przybliżenie idei cyrkularnej gospodarki aluminium – od produkcji po recykling.
Od produkcji do recyklingu – praktyczna lekcja gospodarki obiegu zamkniętego
Podczas trzydniowego wydarzenia uczestnicy wzięli udział w wizytach studyjnych, które krok po kroku prezentowały drogę aluminiowej puszki – od wytwarzania blachy, przez proces produkcji, aż po recykling. Jak podkreśla Fundacja RECAL, projekt ma uświadamiać, że aluminiowa puszka jest materiałem, który można przetwarzać nieskończoną liczbę razy, bez utraty jakości.
Wydarzenie zyskało szczególny wymiar dzięki zaangażowaniu dwóch kluczowych partnerów – Gränges Konin, producenta blach i taśm aluminiowych, oraz CANPACK Group, producenta opakowań aluminiowych.
Współpraca uczelni, biznesu i ekologii
– Moment dołączenia Gränges Konin do grona partnerów projektu „Każda Puszka Cenna” to doskonała okazja do pogłębienia praktycznej wiedzy o recyklingu aluminium – podkreślił dr inż. Paweł Rutecki, Członek Zarządu Gränges Konin. – Szczególną wagę przykładamy do produkcji aluminium z dominującą zawartością surowca pochodzącego z recyklingu – dodał.
Jak zaznaczył Paweł Wiśnioch, koordynator projektu, siłą programu są ludzie i partnerzy, dzięki którym animatorzy mogą łączyć wiedzę teoretyczną z praktycznym doświadczeniem. Wizyty studyjne dostarczyły im cennych obserwacji z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym.
W trakcie spotkania podsumowano także działania edukacyjne prowadzone przez animatorów na największych polskich festiwalach – Pol’and’Rock Festival, OFF Festival, Audioriver, Tauron Nowa Muzyka Katowice i Jarocin Festival.
W wydarzeniu uczestniczyli studenci: Mateusz Piaskowski, Zuzanna Jerz, Gracjan Grabarczyk, Vladyslav Drechevych, Martyna Górna oraz Igor Szymczak. Udział w zjeździe był dla nich szansą na pogłębienie wiedzy o recyklingu oraz poznanie procesów przemysłowych z perspektywy praktycznej.


