10.3 C
Konin
More

    W hołdzie powstańcom styczniowym

    MASZ WAŻNĄ WIADOMOŚĆ?
    Prześlij do naszej redakcji zdjęcie, film, lub informację!
    +48 63 242 01 01

    Złożeniem kwiatów i zniczy zakończył się w niedzielne popołudnie (19 stycznia) kolejny Rajd Śladami Powstania Styczniowego, zorganizowany przez konińskie PTTK. Do uczestników rajdu dołączyli na Wale Tarejwy, pod krzyżem i głazem upamiętniającym męczeńską śmierć kapelana powstania parlamentarzyści, samorządowcy i kombatanci oraz przedstawiciele organizacji i instytucji.

    Zanim autobus MZK z napisem „Spacer” przyjechał na Wał na tyłach miejsca pamięci zapłonęło ognisko. Wiele osób skorzystało z jego ciepła i żywego ognia. O 14.00 w imieniu Prezydenta Konina powitał wszystkich Czesław Jacek Botor, kierownik Wydziału Spraw Społecznych UM w Koninie, przypominając symbolikę krzyża poświęconego pamięci powstańca o. Maksymiliana Tarejwo. Szerzej o historii związanej z tym narodowym zrywem sprzed 157 laty mówił Piotr Rybczyński, kierownik Archiwum Państwowego, prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina.

     

    – Powstanie Styczniowe jest w tradycji i świadomości historycznej jednym z silniej pielęgnowanych – powiedział Piotr Rybczyński. – Nie znajduję innego wydarzenia sprzed 1918 roku, które by było obdarzone taką pamięcią.

     

    Po jego wystąpieniu kwiaty i znicze złożyli Leszek Galemba – poseł na Sejm RP, zastępca prezydenta Konina Witold Nowak – w imieniu koninian, kombatanci i przedstawiciele różnych organizacji oraz turyści.

     

    Po części oficjalnej na wszystkich czekał gorący posiłek

    PROMOCJA

    PROMOCJA

    Konin
    zachmurzenie duże
    10.3 ° C
    10.3 °
    10.3 °
    97 %
    3.6kmh
    100 %
    wt.
    11 °
    śr.
    11 °
    czw.
    10 °
    pt.
    7 °
    sob.
    6 °

    Sygnał24INFO

    Mogłeś przegapić