13.2 C
Konin

Takiego wesela jeszcze nie było

PROMOCJA

MASZ WAŻNĄ WIADOMOŚĆ?
Prześlij do naszej redakcji zdjęcie, film, lub informację!
+48 63 242 01 01

Przed nami już szósta edycja promującej czytelnictwo inicjatywy Narodowe Czytanie. Organizacji tego wspaniałego wydarzenia w naszym mieście po raz pierwszy podjęły się aż trzy instytucje kultury: Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzak, Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera oraz Miejski Dom Kultury w Turku. Czy połączone siły sprawią, że impreza zapisze się w historii miasta? O tym przekonamy się 3 września o godz. 17.00 na Placu Wojska Polskiego (Rynek).


Narodowe Czytanie to zainicjowana, przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, akcja wspólnego czytania klasyki rodzimej literatury. Do tej pory Polacy zaczytywali się w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, utworach Aleksandra Fredry, „Trylogii” o „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalce” Bolesława Prusa. Podobnie jak w roku ubiegłym wyboru lektury na Narodowe Czytanie dokonano w formie głosowania. Zgodnie z wolą większości wybór padł na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, dramat przedstawiający autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.
Tegoroczna akcja odbędzie się 3 września (niedzielę) na Placu Wojska Polskiego (Rynek) o godz. 17.00. Lektura wybranego utworu, jak podkreśla Prezydent „to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem Wesela i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny. Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.”
Dla Turkowian „Wesele” z podziałem na rolę czytać będą lokalni samorządowcy, dziennikarze, dyrektorzy szkół, przedstawiciele instytucji pozarządowych. Lekturę umilać będzie występ zespołów folklorystycznych – „Jarzębinki” i „Tradycja”, działających przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie.

- Reklama -

PROMOCJA

Konin
zachmurzenie duże
13.2 ° C
13.2 °
13.2 °
66 %
4.7kmh
100 %
śr.
12 °
czw.
12 °
pt.
11 °
sob.
13 °
niedz.
13 °

Sygnał24INFO

Mogłeś przegapić

Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.