2.8 C
Konin
More

    Kolejne szkolenie podstawowe w 12 WBOT

    MASZ WAŻNĄ WIADOMOŚĆ?
    Prześlij do naszej redakcji zdjęcie, film, lub informację!
    +48 63 242 01 01

    52 rekrutów przystąpiło wczoraj do żołnierskiego egzaminu. Każde szkolenie podstawowe kończy się „pętlą taktyczną” a ci, którzy pomyślnie ją ukończą staną się żołnierzami 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kandydaci na żołnierzy ostatni sprawdzian zdawali na poligonie w Wyciążkowie koło Leszna.

    Właśnie dobiegła końca „szesnastka”, czyli kolejne szkolenie podstawowe w 12 WBOT. Nowi żołnierze doskonale wiedzą, że na tym nie kończy się ich nauka żołnierskiego rzemiosła. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa 3 lata.  Choć to dopiero wstęp, już na tym poziomie, dochodzi do pierwszej weryfikacji. 
    „Egzamin który dziś się zakończył miał na celu sprawdzenie poziomu wyszkolenia i przygotowania kandydatów na żołnierzy OT. Egzamin rozpoczął się alarmem i wymarszem w rejon działań gdzie rekruci zostali wprowadzeni w sytuację taktyczną. W czasie  sprawdzeniu podlegały umiejętności nabyte w trakcie szkolenia takie jak: posługiwanie się uzbrojeniem, maską przeciwgazową, nawigowanie przy pomocy busoli, udzielanie pomocy medycznej na polu walki.”  – powiedział ppor. Tomasz Molski – dowódca kompanii szkolnej. 
    Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 27 marca, o godzinie 10:00, na terenie jednostki wojskowej w Lesznie, gdzie stacjonuje 125 batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 
    Ostatnie szkolenia mocno różnią się od poprzednich. Ma to związek z pandemią COVID-19. Zajęcia prowadzone są zgodnie z wytycznymi sanitarno-epidemicznymi. Z powodu obostrzeń, na cały okres szkolenia, do każdej z grup przydzieleni zostali stali instruktorzy a grupy szkoleniowe są separowane od siebie. Dotyczy to również zakwaterowania, transportu oraz żywienia. Dowódcy na bieżąco monitorują sytuację epidemiologiczną w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. 
    Wszyscy rekruci przed rozpoczęciem szkolenia zostali poddani testom na obecności koronawirusa i dopiero negatywny wynik pozwalał na przekroczenie bram jednostki.  Z uwagi na obostrzenia sanitarne związane z COVID-19, przysięga odbędzie się bez udziału gości a będzie transmitowana w Internecie. 
    Zdjęcie – 12 WBOT

    Informacje publikowane na portalu Konin24.info są możliwe dzięki wsparciu Asona Energy. Lidera w budowie farm fotowoltaicznych, magazynów energii, agregacji energii, optymalizacji energii oraz w tworzeniu spółdzielni energetycznych.

    PROMOCJA

    PROMOCJA

    Konin
    zachmurzenie umiarkowane
    2.8 ° C
    2.8 °
    2.8 °
    96 %
    3kmh
    70 %
    sob.
    7 °
    niedz.
    7 °
    pon.
    5 °
    wt.
    3 °
    śr.
    -1 °

    Sygnał24INFO

    Mogłeś przegapić