Uczczenie Pamięci Ojca Maksymiliana Tarejwy

W przeddzień Wszystkich Świętych uczennice klasy 3TP, wraz z Panią Darią Walczykiewicz i ojcem Fabianem, złożyły kwiaty na grobie ojca Maksymiliana Tarejwo, w imieniu społeczności szkolnej. Na mogile kapelana Powstania Styczniowego zapłonęły patriotyczne znicze.

Pamięć o polskich bohaterach narodowych musi być pielęgnowana, gdyż bez pamięci o nich szybko zapomnimy, kim jesteśmy. Ojciec Maksymilian Tarejwo jest lokalnym bohaterem i świadectwem miłości do Ojczyzny.

Warto przypomnieć sobie życiorys zakonnika: Maksymilian Tarejwo (1832-1864) był zakonnikiem Braci Mniejszych Kapucynów z klasztoru w Lądzie oraz działaczem niepodległościowym, związanym z Powstaniem Styczniowym 1863 roku. Po wstąpieniu do zakonu w 1860 roku rozpoczął głoszenie kazań patriotycznych. W czasie powstania pełnił funkcje duszpasterskie w oddziałach płk. Kazimierza Mielęckiego oraz gen. Edmunda Taczanowskiego, prowadząc działalność kurierską i przemytniczą. Brał udział w bitwie pod Ignacewem, gdzie został ranny.

Aresztowany przez Rosjan, został przewieziony do Konina i skazany na śmierć przez powieszenie, a wyrok wykonano 19 lipca 1864 roku. Po wybuchu powstania dołączył do oddziałów Kazimierza Mielęckiego i Edmunda Taczanowskiego, używając pseudonimów Ksiądz Maks, Dąb i Piorunek. Pełnił rolę kapelana, zachęcając do czynnego oporu i koordynując działania kurierskie.

Aresztowany na terenie lądzkiego opactwa, został przetransportowany do więzienia w Koninie, gdzie skazano go na powieszenie za rzekome podżeganie do buntu. Egzekucja miała miejsce 19 lipca na błoniach nadwarciańskich w Koninie. W czasie egzekucji, pozostając świadomym, zawołał "Niech żyje Polska!", a jego śmierć towarzyszyły dźwięki utworu "Boże, cara chrani!" oraz dzwonów kościelnych.

Po egzekucji mieszkańcy okolicznych zabudowań zabrali ciało ks. Tarejwy, które zostało pochowane na cmentarzu parafialnym. Zgodnie z tradycją, mieszkańcy Lądu chcieli, aby zakonnik spoczął w ich miejscowości, wykradając jego ciało z konińskiego cmentarza. Dziś znajduje się tam symboliczna mogiła kapłana.

Cześć i Chwała Jego Pamięci!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.