Muzeum Okręgowe w Koninie realizuje w 2025 roku interdyscyplinarny projekt edukacyjno-artystyczno-społeczny „Zwykły niezwykły projekt z większością”. Inicjatywa, łącząca warsztaty, lekcje muzealne, wycieczki oraz współtworzenie wystaw, angażuje uczestników w różnym wieku, w tym osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Celem projektu jest rozwój kompetencji kulturowych, kreatywności oraz profesjonalizacji kadr kultury poprzez łączenie różnorodnych doświadczeń i perspektyw.
Projekt promuje otwartość na szerokie grono odbiorców, wspiera integrację społeczną, rozwija wyobraźnię oraz uczy wzajemnego zrozumienia. Szczególny nacisk położono na kształtowanie umiejętności postrzegania świata z perspektywy osób niewidomych i głuchych.
Plan działań na rok 2025
- Wizyta studyjna w Niewidzialnej Wystawie – 22 maja 2025
W ramach projektu powstanie sztab wystawy „Poczuj jak widzę”, który rozpocznie działalność od wizyty studyjnej w Warszawie, obejmującej zwiedzanie Niewidzialnej Wystawy. Uczestnikami będą osoby niewidome, słabowidzące, ich asystenci oraz pracownicy MOK. Wystawa pozwala na doświadczenie funkcjonowania w ciemności, dzięki czemu zwiedzający uczą się radzić sobie bez wzroku, wykorzystując pozostałe zmysły.
- Warsztaty ceramiczne – 28 maja 2025
W Skansenie etnograficznym Muzeum Okręgowego odbędą się warsztaty ceramiczne dla osób niewidomych, słabowidzących oraz ich asystentów. Pod okiem Łukasza Dzieciątkowskiego uczestnicy wykonają naczynia metodą wałeczkową i na kole garncarskim. Powstałe dzieła zostaną wypalone i wykorzystane do wystawy „Ogród ziołowy”.
- Warsztaty tworzenia ogródków ziołowych – 4 czerwca 2025
Warsztaty połączą teorię z praktyką – uczestnicy poznają zioła pod względem dotyku, zapachu oraz zastosowań w różnych dziedzinach. Zioła zostaną posadzone w ceramicznych dzbanach z warsztatów ceramicznych, które następnie zawisną na ogrodzeniu skansenu jako część wystawy „Ogród ziołowy”. Ekspozycja będzie dostępna również dla osób niewidomych, pozwalając im na dotyk i rozpoznawanie zapachów.
- Warsztaty tworzenia obrazów strukturalnych – 9 lipca 2025
Pod okiem Anety Kawczyńskiej dorośli i seniorzy nauczą się tworzenia obrazów o wyraźnej strukturze, które będą czytelne dotykiem dla osób niewidomych. Inspiracją będzie wystawa „Sztuka polska XIX i XX wieku”. Prace powstaną na podstawie różnych technik malarskich i zostaną włączone do wystawy „Poczuj jak widzę”.
- Warsztaty tworzenia audiodeskrypcji – maj-wrzesień 2025
Młodzież z lokalnych szkół średnich stworzy audiodeskrypcje do wybranych dzieł malarskich z kolekcji Muzeum Okręgowego. Zajęcia poprowadzi polonistka i kuratorka wystawy, kładąc nacisk na rozwój umiejętności interpretacji i opisu dzieł sztuki. Efekty pracy młodzieży zostaną wykorzystane do oprowadzania osób niewidomych i na stałe wzbogacą ofertę muzeum.
- Wystawa „Poczuj jak widzę” – wrzesień–listopad 2025
Finałem projektu będzie wystawa wzorowana na Niewidzialnej Wystawie z Warszawy, realizowana w Spichlerzu Muzeum Okręgowego. Przygotowana wspólnie przez sztab projektowy, w skład którego wchodzą osoby widzące i niewidome, prezentować będzie dzieła i efekty warsztatów. Wystawa będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających, z przewodnikami niewidomymi do dyspozycji odwiedzających. Wstęp będzie bezpłatny.
Na wernisaż zostaną zaproszeni partnerzy, m.in. pracownicy Niewidzialnej Wystawy, co umożliwi wymianę doświadczeń i dalszą współpracę.
Organizator i partnerzy
Projekt realizuje Muzeum Okręgowe w Koninie pod kierownictwem Danuty Pydyńskiej, przy współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych Zarządem w Koninie, Fundacją CODA, Fundacją „Podaj Dalej”, PAK KWB „Konin”, Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Konińskim Centrum Kultury.