W Koninie odbyło się wyjątkowe spotkanie poświęcone tematyce rodzicielstwa dzieci z niepełnosprawnością. 17 maja, na zaproszenie Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, do Centrum Kultury i Sztuki przybyła Klara Kochańska-Bajon – reżyserka i scenarzystka serialu „Matki Pingwinów”.

Produkcja ta, dostępna na platformie Netflix, opowiada o codziennym życiu i wyzwaniach matek wychowujących dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Główną bohaterką serialu jest Kamila – zawodniczka MMA, która mierzy się z diagnozą spektrum autyzmu u swojego syna. Wśród innych wątków znalazły się m.in. historia Michała z dystrofią mięśni i jego matki Tatiany, Toli z zespołem Downa i jej mamy Urszuli oraz Helenki z niezdiagnozowanym zaburzeniem i jej ojca Jerzego, samotnie wychowującego córkę.
Serial porusza szereg trudnych, często pomijanych tematów – od emocjonalnych reakcji rodziców, przez izolację społeczną i zawodową, po rozpad relacji rodzinnych oraz realne trudności organizacyjne związane z opieką. Przykładem może być sytuacja Tatiany, która codziennie spędza kilka godzin w samochodzie pod szkołą, gotowa pomóc synowi w skorzystaniu z toalety, ponieważ szkoła nie zapewnia wsparcia asystenta osobistego.
– To rzeczywistość wielu rodzin. Bez upiększeń, ale prawdziwa – przyznały uczestniczące w spotkaniu matki z Fundacyjnej grupy wsparcia. Zwrócono też uwagę na temat, który nie został jeszcze poruszony w serialu, a który budzi szczególny niepokój: przyszłość dzieci, gdy zabraknie rodziców.
Klara Kochańska-Bajon, prywatnie mama dziecka w spektrum autyzmu, podkreśliła, że scenariusz oparty jest na jej własnych doświadczeniach, jak i relacjach wielu innych kobiet, które spotkała. – Od początku wiedziałam, że potrzebna jest forma serialu, nie filmu. Chciałam opowiedzieć o całym spektrum doświadczeń, jakie niesie ze sobą rodzicielstwo dziecka z niepełnosprawnością – podkreśliła.
„Matki Pingwinów” znalazły się w TOP10 Netfliksa nie tylko w Polsce, ale również w Hiszpanii, Niemczech czy krajach Ameryki Południowej. Czy powstanie kontynuacja? – To na razie pozostaje tajemnicą – zaznaczyła autorka.
Spotkanie poprowadziła Magdalena Gajda – dziennikarka, pisarka i storytellerka. Organizacją wydarzenia zajęła się Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, która od dwóch dekad wspiera dzieci z niepełnosprawnością, oferując im rehabilitację, edukację i przygotowanie do samodzielnego życia. Partnerem wydarzenia było Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
Więcej historii rodziców dzieci z niepełnosprawnościami można znaleźć na stronach: www.osadajanaszkowo.pl oraz www.genniezaleznosci.pl.