„Flagę nieśliśmy z podniesioną głową, ponieważ jesteśmy Polakami” – te słowa jednej z uczestniczek najlepiej oddają atmosferę obchodów Dnia Flagi w licheńskim sanktuarium. Uroczystości miały wymiar zarówno duchowy, jak i patriotyczny, przyciągając licznych wiernych, rodziny z dziećmi oraz przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń i organizacji.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta, której przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Sławomir Homoncik MIC. W homilii duchowny podkreślił wagę narodowych symboli oraz wspólnoty, jaką tworzy naród polski. – Flaga narodowa jest symbolem jednoczącym nas wszystkich. Jesteśmy braćmi żyjącymi pod tą samą flagą, w tej samej Ojczyźnie. Zostaliśmy powołani do życia tutaj – na ziemi, która wielokrotnie została zlana krwią i potem wielu rodaków – mówił marianin.
Po liturgii najmłodsi uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w inscenizacji patriotycznej przygotowanej przez Emilię Dębińską, doświadczoną pedagożkę. Program miał na celu przybliżenie dzieciom znaczenia barw narodowych, legendy o początkach państwowości oraz regionalnych, wielkopolskich tradycji.
Najbardziej widowiskowym momentem obchodów było rozwinięcie 50-metrowej biało-czerwonej flagi, w czym pomogli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych Cywilnych i Militarnych „Zajezdnia” oraz Jednostek Strzeleckich 4150. Widok flagi niesionej przez uczestników przez plac sanktuarium wzbudził uznanie i poruszenie.
Zwieńczeniem wydarzenia była patriotyczna gra terenowa. Dzieci miały za zadanie odwiedzić wyznaczone punkty rozmieszczone na terenie sanktuarium, w których czekały zadania związane z historią i symboliką narodową. Najszybsi uczestnicy otrzymali upominki przygotowane przez organizatorów.
Obchody Dnia Flagi w Licheniu pokazały, że wartości patriotyczne, pielęgnowane od najmłodszych lat, są fundamentem wspólnoty i narodowej tożsamości.