10 kwietnia w Filii „Chorzeń” odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii Mądrego Dziecka, tym razem poświęcone jednej z najbardziej uwielbianych przyjemności na świecie – czekoladzie. Uczniowie klasy drugiej „a” ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie zgłębiali historię i tajemnice ziaren kakaowca, bazując na książce „Czekolada. Wiem, co jem!” autorstwa Sandrine Dumas Roy i Nicolasa Gouny.

Spotkanie rozpoczęło się od opowieści o pierwszych krzewach kakaowca odkrytych w Mezoameryce, gdzie Olmekowie i później Majowie wykorzystywali je w ceremoniach i jako lekarstwo. Ziarna kakaowca były także używane przez Azteków jako środek płatniczy i afrodyzjak. Z biegiem czasu, dzięki wyprawom międzykontynentalnym, czekolada dotarła do Europy, zdobywając serca arystokracji, a później podbijając rynki całego kontynentu.
Podczas spotkania dzieci poznały również historię powstania pierwszej tabliczki czekolady, którą wyprodukował Francis Fry, łącząc kakao, cukier i rozpuszczony tłuszcz kakaowy.
Kolejną atrakcją była wizyta dr. inż. Roberta Cieślaka, kierownika Katedry Nauk Technicznych ANS w Koninie, który przywiózł ze sobą drukarkę 3D. Pan Robert opowiedział o druku przedmiotów w technologii 3D i pokazał, jak ta nowoczesna technologia wpłynęła na różne dziedziny życia, w tym odzież, motoryzację, a także produkcję wyrobów ciastkarskich. Kulminacyjnym punktem była figura jabłka wydrukowana z czekolady.
Dodatkowo, gość podzielił się swoją pasją do samochodów elektrycznych, opowiadając o ich zaletach i wadach oraz zaprezentował jeden z nowoczesnych pojazdów, którym przyjechał na zajęcia. Dzieci miały okazję obejrzeć samochód od środka i zapoznać się z jego silnikiem, zachowując ostrożność.
Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem – bananami w polewie czekoladowej, co stanowiło miły akcent z okazji zbliżającego się Dnia Czekolady, który w Polsce obchodzimy 12 kwietnia.
Zdjęcia : MBP w Koninie