Ciepłownia geotermalna na Pociejewie wciąż przyciąga uwagę środowisk naukowych. 21 marca gościła tam grupa studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kształcących się w zakresie geotermii. Większość z nich to doświadczeni specjaliści, na co dzień pracujący w branży górniczej.
Podczas wizyty odbyła się prezentacja przygotowana przez prezesa MPEC-Konin, Sławomira Lorka, po której wywiązała się dyskusja dotycząca przyszłości geotermii w Polsce oraz wyzwań związanych z jej rozwojem. Profesor Tomasz Śliwa, kierownik studiów podyplomowych, podkreślił znaczenie kształcenia inżynierów w tej dziedzinie. Zwrócił uwagę, że Konin, posiadający najnowocześniejszą instalację geotermalną w kraju, stanowi cenny przykład zastosowania tej technologii w praktyce.
Zdaniem ekspertów z AGH, główną barierą w rozwoju geotermii w Polsce są skomplikowane procedury formalno-prawne, które wydłużają czas realizacji inwestycji. Podkreślono także konieczność zapewnienia wsparcia finansowego dla prywatnych inwestorów zainteresowanych budową kolejnych ciepłowni geotermalnych.
Po zakończeniu dyskusji uczestnicy wizyty mieli okazję zwiedzić konińską ciepłownię i zapoznać się z jej działaniem.