Młodzi Mieszkańcy i władze Miasta Konina nominowani do nagrody Super Samorząd!

Nominację dostali za zorganizowanie identyfikacji miejsc przyjaznych młodym w Koninie pn. M-BAZA. Już wkrótce dowiemy się, czy są w gronie laureatów nagrody Super Samorząd 2021, którą Fundacja Batorego przyznaje w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos za udaną współpracę społeczności lokalnej i władzy samorządowej. Galę ogłoszenia wyników będzie można zobaczyć we wtorek 15 lutego o 18:00 m.in. na profilu Fundacji Batorego na Facebooku.


Stowarzyszenie M-LAB chciało wzmocnić dialog młodzieży z miastem, bardziej związać młodych z Koninem. Stąd pomysł stworzenia M-BAZY, czyli internetowego katalogu miejsc przyjaznych młodzieży w Koninie, zebranych przez nią samą. Młodzi inicjatorzy działania – Zofia Wójcik, Wanessa Komicz, Blanka Hardek oraz Wojciech Leszczyński zabrali się za tworzenie bazy od diagnozy potrzeb młodzieży: czy ma poczucie osamotnienia, potrzebę integracji, czy czuje się bezpiecznie w mieście?
– Naszym pomysłem chcieliśmy przeciwdziałać izolacji i poczuciu samotności, które nasiliły się podczas pandemii – mówi Zofia Wójcik z Młodzieżowej Rady Miasta Konina, jednocześnie zaangażowana w działalność Stowarzyszenia.
 
Katalog miejsc już działa i tworzy go sama młodzież, do jego tworzenia zaangażowało się już 17 ambasadorek i ambasadorów ze szkół. Link do M-BAZY: https://m-lab.konin.pl/m-baza/
 
Przy każdym działaniu podejmowanym przez Stowarzyszenie na rzecz wsparcia młodzieży byli i są obecni przedstawiciele władz samorządowych. W przygotowaniu bazy pomagała radna Emila Wasielewska oraz koordynatorka ds. młodzieży – Agnieszka Gołębiowska. Urząd oddał w swoim budynku miejsce do prac koncepcyjnych nad M-BAZĄ. To pokój specjalnie dla młodych: z kolorowymi ścianami, pufami. Po stronie akcji Masz Głos inicjatywę wspierała Iwona Janicka z Fundacji Aktywności Lokalnej.
W minionym roku Stowarzyszenie M-LAB, Młodzieżowa Rada Miasta i władza dali młodym w Koninie też inne okazje do dyskusji o tolerancji, depresji wśród nastolatków, prawie. Razem zorganizowali Europejski Tydzień Młodzieży, Tydzień Praw Dziecka, włączyli się do Młodzieżowi Ambasadorowie Klimatu, wspierali Konin w staraniach o tytuł UNICEF-u Miasto Przyjazne Dzieciom. „Dzięki współpracy z samorządem młodzież dostała więcej przestrzeni do wyrażania własnych opinii, a to jest to, na czym najbardziej jej zależy. Młodzi widzą, że są częścią miasta i są w tej współpracy traktowani na równi z dorosłymi. Jeszcze wiele przed nami, ale to dobry początek nauki wzajemnego słuchania, szanowania i współpracy w duchu demokracji”, mówi Emilia Wasielewska, radna miasta Konina, opiekunka Młodzieżowej Rady Miasta Konina.
We wszystkich działaniach młodzież wspierają również dyrekcje i nauczyciele wszystkich konińskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Koninie, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Koniński Dom Kultury, Konińskie Stowarzyszenie Spółdzielni Socjalnych SPEKTRUM, Fundacja PODAJ DALEJ oraz portal Zapatrzeni w Konin.
Gdy władza i mieszkańcy rozumieją się w działaniu
15 nominowanych do nagrody Super Samorząd w tym roku pokazuje, że wspólne działanie władz lokalnych i mieszkańców jest możliwe, nawet w pandemii i nawet wobec oszczędności budżetowych w samorządach na realizację zadań publicznych. W gronie nominowanych do nagrody są m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach „Dolina Szarloty”, które przekonało wójta i starostę do wybudowania kilometrowej ścieżki rowerowej, Stowarzyszenie „Razem dla Zalesia”, dzięki któremu obok kopalni odkrywkowej dolomitu w Zalesiu powstał rezerwat przyrody albo grupa Straszyn Biega, która zorganizowała akcję biegową po 31 sołectwach swojej gminy na Pomorzu.
 
Wszystkich nominowanych łączy to, że zrealizowali inicjatywę razem z władzami samorządowymi i innymi mieszkańcami. Umieli zachęcić ich do współpracy, a władze samorządowe po partnersku odpowiedział na potrzeby grupy. Dlatego nagrodę otrzymują też władze samorządowe, które potrafią współpracować z lokalną społecznością, dzielić się obowiązkami, dostrzegać w mieszkańcach szansę i potencjał, a nie przeszkodę. O wyborze laureatów Super Samorząd zdecyduje jury w składzie: Kasia Adamik, Edwin Bendyk, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Jerzy Stępień, Bartosz Węglarczyk. Wybiorą maksymalnie 7 laureatów spośród 15 nominowanych z grona 314 uczestników (grup lub organizacji) tej edycji akcji Masz Głos.
Dobrze zorganizowani mieszkańcy też z nagrodą
W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana także nagroda Super Głos. W gronie nominowanych są grupy mieszkańców, które wykazały się wyjątkową samoorganizacją i konsekwencją działań. „Zaprezentowały siłę wspólnoty lokalnej, dlatego chcemy docenić ich umiejętność zorganizowania się, szukania niestandardowych sposobów działania i wytrwałość dążenia do założonych celów” – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos. Dziesięciu laureatów Super Głos wskażą organizacje partnerskie Fundacji Batorego, które mają doświadczenie w działaniach partycypacyjnych i na co dzień wspierają uczestników akcji Masz Głos w działaniu: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja SocLab – Laboratorium Badań i Działań Społecznych, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje.
Ogłoszenie laureatów nagrody Super Samorząd i Super Głos nastąpi we wtorek 15 lutego o 18:00 podczas gali online, którą poprowadzi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny portalu Onet.pl, patrona medialnego akcji Masz Głos. Gala będzie transmitowana na stronie głównej Onet i profilu Fundacji Batorego na Facebooku.
Jak zostać nominowanym
Aby znaleźć się w gronie nominowanych do nagrody Super Samorząd lub Super Głos, najpierw trzeba zgłosić się do akcji Masz Głos Fundacji Batorego, a potem ponad rok aktywnie w niej działać, realizować swój pomysł na zmianę lokalną. Każda organizacja lub grupa nieformalna, która zostanie przyjęta do projektu, otrzyma bezpłatne wsparcie ekspertów samorządowych, możliwość udziału w szkoleniach stacjonarnych i online, dostęp do materiałów merytorycznych akcji Masz Głos i szansę wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami projektu, który działa nieprzerwanie od 2006. Nabór do kolejnej edycji akcji Masz Głos ruszy 1 marca 2021.
Więcej informacji i osoby do kontaktu w sprawie nominacji:
Iwona Janicka, Fundacja Aktywności Lokalnej, akcja Masz Głos: tel. 785 836 613 
e-mail: maszglos@fal.org.pl 
Agnieszka Gołębiowska, Koordynatorka ds. młodzieży i projektów kreatywnych w Urzędzie Miasta Konina i Prezeska Stowarzyszenia M-LAB, tel. 791363471, e-mail: agnieszka.golebiowska@konin.um.gov.pl
– Wanessa Komicz, Stowarzyszenie M-LAB, uczennica III Liceum, 
tel. 698276106, e-mail: wanessa.komicz@gmail.com 
– Zofia Wójcik, Stowarzyszenie M-LAB, Młodzieżowa Rada Miasta Konina, uczennica Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Koninie, tel. 661350421, e-mail: zofia.wojcik.mrm.konin@gmail.com 
– Emilia Wasielewska, Radna Miasta Konina, Opiekunka Młodzieżowej Rady, 
tel. 884024384, e-mail: emilia.wasielewska@rada.konin.eu
Akcja Masz Głos to program wspierania aktywności lokalnej, który Fundacja Batorego realizuje w skali całego kraju przy wsparciu partnerów regionalnych: Homo Faber, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Fundacja SocLab Laboratorium Badań i Działań Społecznych, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje. Patronami medialnymi edycji 2021 są: Onet.pl, NGO,pl, Prawo.pl, Portal Samorządowy, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. Partner medialny: Wolters Kluwer.
 
https://www.maszglos.pl/
https://www.facebook.com/maszglos 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.