Fotowoltaiczny boom w Wielkopolsce. Powiat poznański liderem w całej Polsce [RAPORT]

Od 2019 roku mamy w Polsce do czynienia z prawdziwym boomem na energię słoneczną, chociaż poziom zainteresowania tym tematem różni się w zależności od regionu Polski. Jak wynika z danych portalu fotowoltaikaonline.pl, województwo wielkopolskie jest jednym z liderów pod względem liczby zapytań o fotowoltaikę, a największe zainteresowanie w skali całego kraju odnotowano w powiecie poznańskim. 


Jak wygląda zainteresowanie energią słoneczną na mapie Polski? W których regionach jest największe, a w których najmniejsze? Gdzie znajdują się największe farmy fotowoltaiczne w Polsce? Jak eksperci widzą najbliższą przyszłość tego sektora OZE w naszym kraju, szczególnie w kontekście zapowiadanych zmian w przepisach? Odpowiedzi można znaleźć w najnowszym raporcie przygotowanym przez portal fotowoltaikaonline.pl.
 
Polacy zaczęli masowo interesować się fotowoltaiką
Fotowoltaika w Polsce nieustannie rośnie w siłę, a szczególnie imponująco wygląda roczny przyrost mikroinstalacji. Według danych PTPiREE na koniec sierpnia 2021 r. z fotowoltaiki korzystało już 688 tys. prosumentów. Dla porównania – w 2015 r. w całej Polsce funkcjonowało jedynie 4 tys. instalacji. Z kolei tempo przyrostu zainstalowanej mocy obecnie jest jednym z najwyższych w całej UE. Jako powody tak szybkiego rozwoju fotowoltaiki w Polsce eksperci wskazują przede wszystkim opłacalność ekonomiczną oraz dofinansowania np. w ramach programu Mój Prąd lub wsparcia na poziomie regionalnym.
Dopóki nie istniał system zachęt do rozwoju mikroinstalacji, to one po prostu nie powstawały. Niezależnie od tego, czy jako społeczeństwo lubimy odnawialne źródła energii, nie wydamy oszczędności na coś, co nie przyniesie nam korzyści finansowej – komentuje Tobiasz Adamczewski, kierownik ds. OZE w Forum Energii.
Powiat poznański liderem na fotowoltaicznej mapie Polski 
Z danych zebranych przez portal fotowoltaikaonline.pl w okresie od stycznia 2020 r. do września 2021 r. wynika, że jednym z niekwestionowanych liderów jeśli chodzi o popyt na energię słoneczną jest woj. wielkopolskie. Pod względem liczby formularzy wypełnionych przez osoby zainteresowane fotowoltaiką, region ten zajął 3. miejsce z odsetkiem 10,7% w skali całego kraju. Więcej zapytań ofertowych odnotowano jedynie w woj. śląskim (12,1%) oraz mazowieckim (14,5%).
Ciekawie przedstawia się za to sytuacja na poziomie powiatów. W omawianym okresie najwięcej zapytań z całej Polski odnotowano w powiecie poznańskim, który pod tym względem wyprzedził m.in. Warszawę. W samej Wielkopolsce wyraźnie widać, że zainteresowanie koncentruje się wokół największego miasta – z powiatu poznańskiego oraz miasta Poznań razem wziętych pochodzi co trzecie zapytanie z całego województwa.
Najwięcej beneficjentów programu Mój Prąd w Wielkopolsce i na Śląsku
Ogromne zainteresowanie fotowoltaiką w tym regionie potwierdzają też dane dotyczące beneficjentów programu Mój Prąd. Absolutnymi liderami w tym przypadku są woj. wielkopolskie i śląskie – w obu regionach przyznano po ok. 27 tys. dotacji, co w skali całego kraju daje udział na poziomie ok. 12%. Podobna, ale nieco mniejsza liczba dofinansowań popłynęła do woj. mazowieckiego i małopolskiego.
Fotowoltaika last minute, czyli zdążyć przed zmianami
Rynek fotowoltaiki w ostatnim czasie ulega istotnym zmianom, wynikającym przede wszystkim z nowych przepisów, które zgodnie z zapowiedziami rządu, mają wejść w życie 1 kwietnia 2022 r. Eksperci wskazują, że niekorzystne dla prosumentów zasady rozliczania mogą zahamować rozwój fotowoltaiki w Polsce i zaszkodzić całej branży, ale na razie jednak trudno ocenić, jakie skutki faktycznie przyniosą planowane zmiany.
Co ciekawe, w ostatnim kwartale 2021 r. zapowiedzi zmian w przepisach spowodowały, że boom na fotowoltaikę dodatkowo przybrał na sile, a liczba zapytań bije wcześniejsze rekordy. Obecnie zauważamy ogromny wzrost, co żartobliwie można nazwać „fotowoltaiką last minute”. Osoby składające zapytania otwarcie wskazują, że chcą zdążyć przed nowym sposobem rozliczania – mówi Adrianna Płonka z portalu fotowoltaikaonline.pl.
Pełny raport „Fotowoltaiczny boom na mapie Polski. Gdzie energia słoneczna jest najpopularniejsza?” dostępny jest na portalu fotowoltaikaonline.pl.
Źródło i infografiki: Marcin Kielan – Content Marketing Specialist

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.