35 rocznica wybuchu elektrowni w Czarnobylu

W poniedziałek 26 kwietnia mija 35 rocznica wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Minęło 35 lat od strasznego wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu, który dotknął miliony ludzi bólem i cierpieniem, miał poważne konsekwencje środowiskowe nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całego świata. Dzień 26 kwietnia na zawsze pozostanie dniem pamięci i żałobny. W tym dniu pochylamy głowy przed bohaterskim wyczynem strażaków, żołnierzy sił obrony cywilnej i wszystkich, którzy stanęli w obronie ludzkości” – głosi komunikat.

 

ak wiadomo, dnia 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 na czwartym bloku energetycznym elektrowni jądrowej w Czarnobylu nastąpiła potężna eksplozja chemiczna, w wyniku której uległa zniszczeniu część bloku reaktora i hali turbin.

 

Wybuch spowodował pożar, który rozprzestrzenił się na dach trzeciego bloku energetycznego. Niemal natychmiast na miejsce wypadku przybyli strażacy. Pożar ugaszono do godziny 5 rano. Jednak we wnętrzu samego czwartego bloku udało się go zlikwidować dopiero 10 maja, kiedy spaliła się większość grafitu.

 

Po wybuchu i pożarze utworzyła się radioaktywna chmura, która objęła nie tylko terytoria współczesnej Ukrainy, Białorusi i Rosji, ale także terytoria wielu krajów europejskich: Szwecji, Austrii, Norwegii, Niemiec, Finlandii, Grecji, Rumunii, Słowenii, Litwy, Łotwy. W Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych (INES) awarii tej przypisano najwyższy – siódmy – poziom zagrożenia.

 

Moskwa i kierownictwo Ukraińskiej SRR od samego początku ukrywały fakt wypadku i skutki katastrofy ekologicznej. Szwecja jako pierwsza zgłosiła wzrost poziomu promieniowania. Dopiero 28 kwietnia w ZSRR pojawiła się pierwsza oficjalna wiadomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.