Felieton na weekend. Kronika średnio towarzyska

 W Koninie , z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się … cytuje:

 „W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej o godz. 10.00 w kościele pw. św. Bartłomieja w Koninie rozpocznie się Msza Św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, kombatantów i władz miasta. Po mszy pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się dalsza część obchodów.” Wszystko ? Wszystko ! . A przepraszam, jeszcze dzień wcześniej, przed Domem Kultury pokaz filmu „ 1920 Bitwa Warszawska”.

No nie można powiedzieć , że władze samorządowe nic nie zrobiły. Obchody zostały zorganizowane tylko nieco skromniej od obchodów „ rocznicy wyzwolenia przez Armię Czerwoną”.

Jakiś mądry profesor powiedział dzisiaj w radiu, że obchody zwycięstwa nad bolszewikami są wskaźnikiem patriotyzmu i stosunku organizatorów do historii, komunizmu, wojska polskiego, Państwa. Coś w ty, jest. Szkoda, że nie będzie okazji do poprawki. 100 rocznica jest tylko raz…

***

W środowisku uczniów i nauczycieli konińskiego 8-klasowego Gimnazjum Humanistycznego Męskiego zrodził się zamysł zbiorowego wstąpienia do wojska, co uczyniło 87 starszych uczniów i 5 nauczycieli.

W dniu 9 sierpnia 1920 r. na konińskim rynku uroczyście pożegnano kompanię marszową złożoną z 96 ochotników, którzy z bronią w ręku, ale w większości w uczniowskich mundurkach wymaszerowali na front walki w obronie Warszawy. Ze szkolnego oddziału gimnazjum poległ w walce jeden uczeń, Władysław Bronisław Michalak, rany odniosło 10, a do niewoli dostało się 2 ochotników. Jeden z nauczycieli, Jan Lachnik, odznaczony został „Krzyżem Walecznych”.

Jak wspomina Piotr Rybczyński – kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu oddział w Koninie – Żołnierze wspomnianej kompanii marszowej to niejedyni ochotnicy, którzy zgłosili się do wojska w Koninie. W sprawozdaniu Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w Koninie podano, że Konińska Komisja Zaciągowa do Armii Ochotniczej przyjęła w szeregi tej formacji 503 ochotników. Do służby w regularnej armii powołano również setki poborowych i rezerwistów, przede wszystkim w szeregi 18. Pułku Piechoty, którego batalion zapasowy stacjonował wówczas w Koninie”. No i pogoniliśmy ( na jakiś czas) bolszewika.

***

Wielkimi krokami zbliża się kolejna rocznica. 40 lecie powstania Solidarności. Na wszelki wypadek, gdyby w Koninie mało kto pamiętał, IPN zorganizował wystawę : „Tu rodziła się Solidarność.”

Ciekawe czy władzunia uzna problem za „ odfajkowany” czy jeszcze coś do obchodów dołoży …

***

Chociaż chyba nie. O otwarciu wystawy „Tu rodziła się Solidarność.” Wspomniało i owszem, większość konińskich mediów ale nie informator Urzędu Miasta. No jasne po co nam Centralny Port Lotniczy, jak mamy lotnisko w Berlinie

Z uszanowaniem wielkim

Adam Zagórski

0 thoughts on “Felieton na weekend. Kronika średnio towarzyska

  1. Ten cytowany profesor ma rację, że obchody tej wspaniałej rocznicy są miarą prawdziwego patriotyzmu, a nie propagandy, wzniosłych przemówień i bogo-ojczyźnianych frazesów ! Popatrzmy co na te obchody przygotował nam Rząd III RP, MON, MKiDN ? Tylko kiczowate widowisko telewizyjne w TVP na poziomie szkolnej akademii w podstawówce ! Muzeum Wojska Polskiego nie ma, Muzeum Bitwy Warszawskiej nie ma, Łuku triumfalnego nie ma. A przecież PiS ze swoją polityką historyczną rządzi już 5 lat i jeszcze powołano do tego specjalną Fundację Narodową. Nie czepiajmy się więc samorządu Konina…. A co ma do tego Centralny Port Lotniczy ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.