Dziś, 1 marca 2019 r. o godzinie 12.00 na Placu Wojska Polskiego miały miejsce uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wielu miastach w Polsce, także w Turku pamiętano o zapomnianych bohaterach.
Przybyłe delegacje wysłuchały wystąpienia okolicznościowego w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i oddały hołd poległym, zapalając znicze i składając kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa.
Następnie uczestnicy uroczystości przejechali do lasu na Zdrojkach Lewych i cmentarz komunalny, gdzie upamiętnili partyzantów z oddziału „Groźnego”.
Turkowscy „Żołnierze Wyklęci” to m.in. zamordowani przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w dniu 18 kwietnia 1946 roku w lesie na Zdrojkach Lewych, żołnierze z partyzanckiego oddziału walczącego po II wojnie światowej o niepodległą Polskę. Walczyli pod dowództwem Eugeniusza Kokolskiego, pseudonim „Groźny”. W 1991 roku staraniem rodzin i społecznego komitetu, z udziałem ówczesnych władz miasta, województwa i licznych organizacji społecznych, w uroczystym pogrzebie przeniesiono prochy zamordowanych i pochowano je na cmentarzu komunalnym w Turku. Leżą tutaj młodzi mężczyźni: Antoni Antczak (28 lat), Roman Królak (25 lat), Stanisław Łasocha (24 lata), Jan Nowak (20 lat), Józef Olszewski (25 lat) i Henryk Ostojski (25 lat).
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", został ustanowiony na mocy ustawy w 2011r. aby pamiętać o tych, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni.