Wodne place zabaw są miejską alternatywą na letnie upały. W przyszłe wakacje będzie można już chłodzić się w taki sposób również w Turku. Miasto właśnie złożyło do Starosty Tureckiego wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wodnego placu zabaw.
Wodne place zabaw są doskonałą forma rekreacji wodnej w architekturze miejskiej. Całym rodzinom zapewniają bezpieczną i niekończącą się zabawę, zaś obiekt nie wymaga nadzoru ratownika. Pierwszy w Polsce wodny plac zabaw powstał w Tychach. Stamtąd przedstawiciele Miasta Turek zaczerpnęli wnioski i doświadczenia dotyczące funkcjonowania obiektu.
Projekt wodnego placu zabaw dla Turku opracowała firma AC Projekt z Krakowa. Niecka placu będzie miała powierzchnię ok. 400 metrów kwadratowych. Na niej znajdą się liczne urządzenia – zraszacze i fontanny lub dysze w kształcie m.in. kwiatów, armatek, zwierzątek, grzybków i ruchomych wiaderek, z których będzie się wylewać bądź tryskać woda. Ponadto zaplanowany został brodzik dla najmłodszych dzieci.
Wodny plac zabaw podzielony zostanie na strefy wiekowe, z urządzeniami odpowiednio dobranymi dla danej grupy użytkowników. Znajdą się tam: strefa dla małych dzieci, strefa dla młodzieży i dla osób dorosłych. Woda na placu będzie podgrzewana i uzdatniana jak woda basenowa, która krązyć będzie w obiegu zamkniętym. Wokół placu zabaw zaplanowane zostało miejsce do wypoczynku o podłożu trawiastym, ponadto zaplecze sanitarne, natryski i przebieralnie. Wszystko będzie wygrodzone, a obok powstanie nowy parking. Zaś przy wodnym placu zabaw stanie plac zabaw tradycyjny. Będzie to obecnie istniejący na OSiRze plac zabaw, który zostanie zmodernizowany.
Gmina Miejska Turek złożyła wniosek do starosty o uzyskanie pozwolenia na budowę. Miasto chciałoby nową atrakcję uruchomić przed przyszłymi wakacjami.