Festiwal AfryKamera w Kinie CENTRUM

 

Między 12 a 14 maja w Kinie CENTRUM odbędzie się 12. edycja Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. W programie 9 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich form, a także wystawy plakatów filmowych i fotografii.

 

 

Jak informują organizatorzy Festiwalu – filmy prezentowane w ramach Festiwalu AfryKamera nie wchodzą do polskiej dystrybucji, będzie to więc jedyna okazja, żeby je zobaczyć. Festiwal odbędzie się również w wybranych kinach w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.

 

Afryka to drugi co do wielkości kontynent na Ziemi, a wciąż pozostaje jednym z najbardziej marginalizowanych w mediach. Z 56 państw narodowych na obszarze Afryki za afrykańskie uważane są 54, 53 natomiast w całości leżą na kontynencie (niewielka część Egiptu znajduje się w Azji). To kontynent najbardziej zróżnicowany językowo, według różnych danych w Afryce występuje od 2 do3 tysięcy języków. To także kontynent ogromnych sprzeczności: ma najwyższy na świecie wskaźnik przyrostu naturalnego, jest najmłodszym kontynentem świata, a przy tym ma najniższą średnią długość życia i najniższe PKB na 1 mieszkańca. Mimo to gospodarki Ghany, Tanzanii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Dżibuti znalazły się w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się gospodarek świata. To także kontynent ogromnych różnic politycznych – krwawych dyktatur, problemów rasowych, ale też demokratycznych systemów z tradycjami i pokojowych noblistów.

 

Afryka to także – o czym rzadko wiemy – kontynent olbrzymiego przemysłu filmowego, coraz częściej wymieniany obok Hollywood i Bollywood. Najlepsze dokonania kinematografii afrykańskiej będzie można poznać podczas 12. edycji Festiwalu AfryKamera, który w Koninie odbędzie się między 12 a 14 maja.

 

PROGRAM FESTIWALU AFRYKAMERA

 

Piątek (12 maja)

 

Godz. 16.15 – Kino CENTRUM

BANGAOLOGIA: NAUKA O STYLU / BANGAOLOGIA – THE SCIENCE OF STYLE,

reż. Coréon Dú, Angola, 85'

TO CATCH A DREAM / ŁOWIENIE MARZEŃ,

reż. Jim Chuchu, Kenia, 13'

 

Godz. 18.00 – Strefa K

OTWARCIE WYSTAW „Stany rewolucji” i „Poland Speaking Lingala – An Art Exhibition”

 

Godz. 19.00 – Kino CENTRUM

PRZEKLĘCI / THE CURSED ONES,

reż. Nana Obiri-Yeboah, Ghana, 100'

 

Sobota (13 maja)

 

Godz. 11.00-13.00

WARSZTATY BĘBNIARSKIE (STREFA K albo przed KDK, w zależności od pogody)

 

Godz. 14.00-17.00

WARSZTATY TANECZNE (Sala 15)

 

Godz. 14.30 – Kino CENTRUM

DWA OBLICZA KOBIET BAMILÉKÉ / THE TWO FACES OF A BAMILÉKÉ WOMAN,

reż. Rosine Mfetgo Mbakam, Kamerun, 76'

 

Godz. 16.15 – Kino CENTRUM

GANG Z ANTYLI  / LE GANG DE ANTILLAIS,

 reż. Jean-Claude Flamand-Barny, Francja, 90'

 

Niedziela (14 maja)

 

Godz. 11.00-13.00

WARSZTATY BĘBNIARSKIE (STREFA K albo przed KDK, w zależności od pogody)

 

Godz.14.00-17.00

WARSZTATY TANECZNE (Sala 15)

 

Godz.16.00 – Kino CENTRUM

ULICE KHARTUMU – 90'

 

Godz. 17.45

POKAZ TANECZNO-BĘBNIARSKI

 

Godz. 18.00 – Kino CENTRUM

LATAJĄCY AFRYKANIN / THE AFRICAN WHO WANTED TO FLY,

reż. Samantha Biffot, Gabon, 70'

JEDEN TYDZIEŃ, DWA DNI / ONE WEEK TWO DAYS,

reż. Marwa Zein, Sudan / Egipt, 20'

 

Godz. 19.45 – Kino CENTRUM

MÓW MI ZŁODZIEJ / NOEM MY SKOLLIE,

reż. Daryne Joshua, RPA, 148'

 

BILETY:

Bilety: 15 zł / 13 zł

Karnety: 70 pln

 

„AfryKamera – integracyjne warsztaty bębniarskie i tańca afrykańskiego”

 

Pierwsze w Koninie warsztaty dedykowane młodzieży Głuchej. Oprócz wspólnego poznawania kultury afrykańskiej, będziemy łamać stereotypy dotyczące osób głuchych. Brak słuchu nie jest przeszkodą do realizowania samego siebie poprzez muzykę czy taniec. Wręcz przeciwnie! Dla osób głuchych to doskonała forma wyrazu. Warsztaty są otwarte także dla osób słyszących, które chciałyby poznać elementy kultury afrykańskiej oraz wystąpić wspólne z młodzieżą głuchą. Wydarzenie będzie w całości tłumaczone na język migowy.

 

Liczba miejsc ograniczona: zapisy karina.a@gluchyswiat.pl

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

 

WYSTAWY

 

Hol KDK

Wystawa „Stany rewolucji” Mosa’ab Elshamy to intymny zapis wydarzeń związanych z Arabską Wiosną. Ten ceniony fotograf brał udział w starciach na terenie całego Egiptu. Dzięki wykonanym przez siebie zdjęciom, pragnie pokazać światu prawdę o swoim kraju. Dzisiaj ta wystawa może stać się przyczynkiem do szerszej refleksji dotyczącej rewolucji i tego, co przynosi całym społeczeństwom. Czy spełnia ich nadzieje o zmianie i innym, lepszym życiu?

 

Strefa K

,,Poland speaking Lingala – an Art Exhibition” to wystawa szczególna. Obejmuje ona plakaty filmowe wykonane przez kongijskich twórców, zainspirowanych polską kinematografią. Dzięki artystom, którzy w swojej pracy odwołali się do tradycyjnych metod malarskich, będziemy mieli okazje spojrzeć w zupełnie nowy sposób na dobrze nam znane filmy.

 

Kuratorka: Cecilia Zoppoletto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.