Muzealna lekcja z historii

Muzeum Technik Ceramicznych wspólnie z Powiatowym Klubem Młodzieżowym LOK „Kolska Starówka” w Kole zaprosiło w sobotnie przedpołudnie kolską młodzież do budynku MTC przy ul. Kajki na muzealną lekcję z historii.

Tematycznie związana była z obchodzonym 1 marca „Dniem Żołnierzy Wyklętych”. W zajęciach uczestniczyły 24 osoby. Dyrektor muzeum Tomasz Nuszkiewicz oprowadził grupę po salach muzealnych, gdzie wyeksponowane były fotogramy, głównie żołnierzy AK, ZWZ z lat 40-tych z regionu kujawsko-pomorskiego, skazanych za działalność zbrojną po 1945 roku na karę śmierci lub długoletnie więzienia przeciwko ustrojowi narzuconemu Polsce przez terror stalinowski.
 
Przybliżając wydarzenia społeczno-polityczne na ziemiach polskich dyrektor placówki ciekawie opowiedział o losach żołnierzy „wyklętych” przez ówczesne władze komunistyczne. Było wiele pytań o tamte czasy i wydarzenia do szefa kolskiego MTC, na które dyrektor Tomasz Nuszkiewicz odpowiadając zaspakajał ciekawość pytających. Ta nietypowa muzealna lekcja historyczna, jakże odmienna od tej szkolnej, będzie zapewne dla młodych Kolan nowym doświadczeniem tragicznej powojennej historii naszej ojczyzny. Spotkanie młodzieży z historią Polski w kolskim MTC zakończyło się przy pączku i gorącej herbacie.
 
Lekcja w muzeum kończyła zajęcia dla dzieci i młodzieży z Koła podczas tegorocznych ferii zimowych zorganizowanych przez Klub LOK „Kolska Starówka” w Kole.
 
Tekst: Ryszard Borysiewicz
Foto: Tomasz Nuszkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email