Kolskie muzeum podczas uroczystości w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otrzymało z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka wyróżnienie w konkursie "Izabella" na wydarzenie muzealne roku w Wielkopolsce w kategorii działalność wystawiennicza
Placówkę reprezentowali dyrektor Tomasz Nuszkiewicz oraz pasjonat i kolekcjoner kolskiej ceramiki Piotr Śniegocki – jeden ze współtwórców wystawy. W wydarzeniu uczestniczył także Bartłomiej Grzanka – reprezentujący już obecnie Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie: Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, będący jednym z głównych twórców wystawy Muzeum Technik Ceramicznych w Kole wyróżnionej w tegorocznej "Izabelli"
Kolskie muzeum zostało wyróżnione za organizację ekspozycji stałej "Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze" stworzonej w ratuszu. Wystawa otrzymała imię Czesława Freudenreicha (1873 – 1939) – ostatniego przedwojennego właściciela fabryki fajansu w Kole, prekursora zbiorów kolskiej ceramiki, inicjatora postania muzeum w Kole i podejmowania działań nad ochroną zabytków naszego miasta, wielkiego społecznika i patrioty, zamordowanego przez Niemców wraz z córką Krystyną 10 listopada 1939 r. Na wystawie została zaprezentowana ceramika wyprodukowana w kolskiej fabryce fajansu od początku jej istnienia w połowie XIX w., aż końca XX w.
Gratulujemy także zdobycia pierwszej nagrody w konkursie i statuetki "Izabelli" w kategorii: działalność edukacyjna, promocyjna, marketingowa Muzeum Martyrologicznemu w Żabikowie za program edukacyjny "Z archiwum Muzeów w Chełmnie nad Nerem i Żabikowie. Niemiecki obóz zagłady Kulmhof. Materiały dydaktyczne dla nauczycieli.