Jak poinformował Roman Smółka, zastępca dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego, prace nad tą inwestycja trwają już od roku. W Leszczach zostanie wybudowany wielopoziomowy magazyn, w którym zostanie umieszczonych 600 tysięcy metrów rdzeni. Każdy leży w metrowej skrzynce. – To całościowe rozpoznanie geologiczne kraju, cenny materiał badawczy, naukowy i edukacyjny. Ranga tych rdzeni jest wyjątkowa – podkreśla Smółka.
W Leszczach mieści się jeden z 9 rdzeni wiertniczych w Polsce. W tym roku 8 zostanie zlikwidowanych. Wszystkie zostaną przetransportowane do Leszczy.
– Do tej centralizacji przystępujemy z ogromnymi zasobami geologicznymi należącymi do Skarbu Państwa. Musimy je ochronić, zabezpieczyć , a następnie udostępnić. Rdzenie wiertnicze to materiał unikalny, niektóre z nich sięgają do 6000 metrów w głąb – mówi Katarzyna Jarmołowicz-Szulc z Archiwum Geologicznego
W późniejszym terminie w ramach inwestycji uruchomione mają zostać: laboratorium i monitoring – między innymi stanu wód.
Wyjaśnijmy jeszcze, że rdzeń wiertniczy to próbka skały w kształcie walca pobierana podczas wiercenia warstw skalnych. Rdzenie służą do badań geologicznych. Pozwalają poznać budowę geologiczną badanego obszaru.