Szlakiem drewnianych kościołów

Nie wszyscy wiedzą, że w naszym powiecie znajduje się dziesięć urokliwych drewnianych kościołów. Wakacyjny dzień to doskonała okazja do tego, aby obejrzeć te wyjątkowe budowle.
Pierwszy z nich to goliński kościół  pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Budowlę wzniesiono w latach 1765-1767. Jest to trójnawowa świątynia z wielobocznym prezbiterium o konstrukcji zrębowej. Kolejny drewniany kościół znajduje się w Kucharach Kościelnych. Został on wzniesiony w 1795 roku. Wewnątrz można podziwiać wyposażenie dawnego kościoła – trzy ołtarze z przełomu XVII i XVIII stulecia oraz ambonę z XVIII w.

W mąkoleńskim kościele parafialnym pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem z drugiej połowy XVIII w. oraz barokowy obraz ze Świętą Rodziną. Drewniany kościół znajduje się też w Ostrowążu. Jest to jedna z największych świątyń drewnianych w Wielkopolsce.

Budowlą zaliczaną do najbardziej reprezentatywnych przykładów sakralnego budownictwa w Wielkopolsce jest niewątpliwie świątynia w Rzgowie. Drewnianymi budynkami sakralnymi pochwalić się może także Sompolno, Wilczyn, Żychlin, Lubstówek oraz Kazimierz Biskupi.

(Zdj. ze strony www.golina.pl/autor Mariusz Ciesielski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email