Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie zaprosiła czytelników na wyjątkowe wydarzenie literackie pod hasłem „Reymont(Od)Nowa” – tym razem poświęcone dziecięcemu światu przedstawionemu w powieści Chłopi.
Dziecięcy świat w “Chłopach” Reymonta
Władysław Reymont w swojej noblowskiej powieści ukazał nie tylko dorosłych mieszkańców Lipiec, ale również dzieci, których codzienność – choć mocno osadzona w pracy i rytmie wiejskiego życia – nie była pozbawiona zabaw i dziecięcych marzeń. Uczestnicy spotkania w konińskiej bibliotece wspólnie zadali sobie pytanie: jak wyglądało dzieciństwo w tamtych czasach?
Zabawy, które tworzyła wyobraźnia
Dzieci bawiły się tym, co było dostępne – patykami, kamieniami, gliną, korą, a także tym, co mogły samodzielnie wykonać. Popularne były m.in. koniki z drewna, łódki, wózki, pieski czy lalki motanki ze szmatek. Proste i spontaniczne zabawy kształtowały wyobraźnię oraz umiejętności manualne.
Odpust – czas dziecięcej radości
Szczególnym momentem w roku była uroczystość odpustowa. To właśnie wtedy, po procesji, dzieci mogły zanurzyć się w magicznej atmosferze straganów pełnych zapachów pierników, chleba z kukiełkami, dźwięków katarynek, pokazów kuglarzy, a także profesjonalnych zabawek. Dzięki tradycji „gościńca” niektórym z nich udawało się wrócić do domu z upragnioną piszczałką czy drewnianym ptaszkiem.
Motanki – podróż do przeszłości
Kulminacyjnym punktem spotkania było wspólne tworzenie tradycyjnych lalek-motanek – symbolicznych, wykonanych z naturalnych materiałów, inspirowanych rękodziełem dawnych pokoleń. Ta aktywność połączyła uczestników we wspólnym działaniu i refleksji nad dzieciństwem sprzed stu lat.
Biblioteka zapowiada kolejne spotkania z literaturą widzianą z nowej perspektywy. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Reymont. Interwencje”.