Ostatnie dni wystawy grafiki z przełomu wieków w Galerii „Nad książkami”

Jeszcze tylko przez kilka dni w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie można oglądać wyjątkową wystawę „Grafika XIX/XX wieku” prezentowaną w Galerii „Nad książkami”. Ekspozycja powstała dzięki uprzejmości Włodzimierza Sypniewskiego z Galerii „Rychwał” i stanowi interesującą podróż przez historię grafiki artystycznej, od satyry politycznej po dzieła o charakterze religijnym i historycznym.

Wśród prezentowanych prac wyróżniają się autolitografie Kazimierza Sichulskiego z teki Österreichische Reichsrat in Karikaturen (Wiedeń, 1912). Sichulski, jeden z najważniejszych polskich karykaturzystów okresu Młodej Polski, był uczniem Wyczółkowskiego, Mehoffera i Wyspiańskiego, a później profesorem krakowskiej ASP. Jego charakterystyczne, oszczędne w formie karykatury posługują się wyrazistym konturem, oddając z niezwykłą precyzją charakter portretowanych postaci.

Obok jego prac zobaczyć można Karykatury sejmowe Zygmunta Skwirczyńskiego – kolekcję autolitografii przedstawiających posłów i senatorów II Rzeczypospolitej. Skwirczyński, znany z ostrych rysów i celnych ujęć, był jednym z głównych dokumentalistów politycznego życia międzywojennej Polski.

Wystawa nie ogranicza się jednak do satyry. Część ekspozycji poświęcono klasycznym drzeworytom z drugiej połowy XIX wieku. Wśród nich znaleźć można prace z Albumu Jana Matejki, teki Willanów oraz czasopisma Kłosy. Grafiki te ukazują m.in. portrety postaci historycznych: Hetmana Stanisława Koniecpolskiego, Ignacego Potockiego czy króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Szczególne miejsce zajmują także monumentalne ilustracje biblijne autorstwa Gustave’a Doré’a, jednego z najwybitniejszych ilustratorów XIX wieku. Grafiki z jego słynnego wydania Pisma Świętego (1866) zachwycają bogactwem detalu i dramatyzmem scen. Doré zilustrował ponad 200 książek, a jego prace publikowano na całym świecie, od Francji po Amerykę Łacińską.

Ekspozycja w Galerii „Nad książkami” jest wyjątkową okazją, by z bliska przyjrzeć się kunsztowi dawnych grafików i ilustratorów. Warto się pospieszyć – wystawa potrwa tylko do końca tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email