Błysk dawnych lat. Muzeum w Koninie prezentuje nowe nabytki działu rzemiosła artystycznego

W Muzeum Okręgowym w Koninie można oglądać kolejną odsłonę cyklicznej wystawy „Nabytki Działu Rzemiosła Artystycznego”, ukazującej najnowsze obiekty, które wzbogaciły zbiory tej placówki. Ekspozycja pozwala prześledzić zmiany w kolekcji i uchwycić kierunki, w jakich rozwija się muzealna działalność gromadzenia artefaktów kultury materialnej.

Tym razem szczególną uwagę zwraca kolekcja sztucznej biżuterii, z dominującym zbiorem czeskich wyrobów z okresu międzywojennego oraz ozdób z kamieni jubilerskich typu aurora borealis – znanych z charakterystycznego, wielobarwnego połysku. Efektowne dodatki tego typu przyciągają nie tylko kunsztem wykonania, ale i bogactwem stylistycznym.

Wśród nowo pozyskanych akcesoriów znajdują się także eleganckie puderniczki, portmonetki oraz duże okulary z lat 70. XX wieku, określane potocznie jako „muchy” – podobne do tych, które nosiła bohaterka filmu Polowanie na muchy w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Dział ceramiki wzbogacił się natomiast o porcelanowy serwis do kawy w fasonie „Elżbieta”, pochodzący z Zakładów Porcelany i Porcelitu w Chodzieży. Zestaw zaprojektowany został w 1958 roku przez Wacława Górskiego i stanowi przykład klasycznego, powojennego wzornictwa przemysłowego.

Wystawa jest nie tylko okazją do podziwiania pięknych przedmiotów codziennego użytku z minionych dekad, ale także do refleksji nad przemianami stylu i gustu w polskim rzemiośle artystycznym. To również dowód na to, że muzealne zbiory to żywy organizm – nieustannie rosnący i zmieniający się wraz z nowymi odkryciami i darowiznami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email