Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Paprotni z powodzeniem realizuje międzynarodowe projekty edukacyjne w ramach programu eTwinning. W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczestniczyli w dwóch przedsięwzięciach: zakończonym już projekcie „Safe & Smart: Bezpiecznie w sieci” oraz trwającym „Nature Envoys”.
Pierwszy z nich, „Safe & Smart”, został stworzony z myślą o edukacji w zakresie świadomego, odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z internetu. Projekt realizowany był w kontekście obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu i łączył działania edukacyjne z kreatywną pracą zespołową. Przez trzy miesiące uczniowie współpracowali z rówieśnikami z innych krajów, wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) oraz sztuczną inteligencję do tworzenia materiałów takich jak escape room, ebooki czy quizy.
Za realizację projektu w szkole odpowiadała Katarzyna Brzezińska, nauczycielka języka angielskiego, przy współudziale Karoliny Antas. Wśród uczniów, którzy brali udział w przedsięwzięciu, znaleźli się Lena Kowalczuk, Leon Kowalczuk, Zuzanna Antas, Zuzanna Pilarska i Agata Pirańska. Za wysoką jakość wykonania szkoła została wyróżniona Krajową Odznaką Jakości eTwinning – prestiżowym certyfikatem przyznawanym za szczególne osiągnięcia w pracy projektowej.
Równolegle w szkole prowadzony jest projekt „Nature Envoys”, którego celem jest rozwijanie postaw proekologicznych oraz świadomości zagrożeń środowiskowych. Uczniowie wykonują prace plastyczne z materiałów pochodzących z recyklingu, tworzą rozwiązania wspierające ochronę przyrody, a także rozwijają kompetencje cyfrowe i komunikacyjne dzięki pracy z narzędziami Web 2.0. Projekt realizowany jest we współpracy ze szkołami z Turcji i Polski.
W Paprotni program koordynują Katarzyna Brzezińska oraz Joanna Fukowska, nauczycielka geografii. W działania zaangażowani są również nauczyciele Paweł Jóźwik i Karolina Antas, a wsparcie logistyczne i organizacyjne zapewniają rodzice uczniów – w szczególności Filip Fukowski.
W projekcie biorą udział dwie grupy uczniów. Pierwszą tworzą: Mateusz Bryl, Wojciech Gęziak, Zofia Hryciuk, Tomasz Fukowski, Gabriela Krych, Oliwia Melkowska i Tymoteusz Sipa. W skład drugiej grupy wchodzą: Amelia Kozanecka, Michalina Woźniak, Jakub Frontczak, Stanisław Szaganiec, Filip Majda i Wiktor Majda.
Efekty pracy młodzieży i nauczycieli można śledzić na stronie internetowej szkoły w zakładce „Z życia szkoły – eTwinning projekty”.