W dniach 9–11 kwietnia 2025 roku przedstawiciele samorządów, instytucji edukacyjnych oraz partnerów zagranicznych wzięli udział w wizycie studyjnej w Portugalii, zorganizowanej w ramach projektu realizowanego przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie wspólnie z Mobility Friends (Portugalia) i Berlink (Niemcy). Działania odbywają się w ramach Akcji KA220 Programu Erasmus+ pod nazwą: „Zarządzanie strategiczne w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego – wymiana doświadczeń i eksternalizacja wiedzy”.
Cel projektu
Głównym założeniem przedsięwzięcia jest przygotowanie kluczowych interesariuszy do skutecznego wdrażania Strategii Rozwoju Kształcenia Zawodowego w Wielkopolsce Wschodniej, opracowanej w 2024 roku jako odpowiedź na potrzeby wynikające z transformacji energetycznej regionu.
Silne lokalne wsparcie
Projekt cieszy się poparciem szerokiego grona interesariuszy, w tym: Prezydenta Miasta Konina, starostów powiatów: konińskiego, słupeckiego, kolskiego i tureckiego oraz Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie.
Program wizyty
W programie znalazły się liczne sesje tematyczne, poświęcone m.in. organizacji kształcenia zawodowego, systemowi dualnemu, awansowi zawodowemu nauczycieli oraz ich kształceniu, a także współpracy placówek edukacyjnych z sektorem prywatnym. Szczególną wartość miały spotkania z przedstawicielami lokalnych władz portugalskich – Ricardo Rio, Przewodniczącym Rady Gminy Braga oraz dr Francisco Pereirą z Barcelos – którzy dzielili się doświadczeniami z zakresu zarządzania oświatą.
Uczestnicy odwiedzili również ETG – Escola de Tecnologia e Gestão, szkołę stawiającą na edukację praktyczną w zawodach takich jak: projektant mody, fotograf, informatyk, szef kuchni, grafik komputerowy czy programista. Uczelnia realizuje misję edukacji włączającej i aktywnie współpracuje z rynkiem pracy.
Wymiana inspiracji
Wizyta była okazją do wzajemnego poznania dobrych praktyk i omówienia wyzwań, z jakimi mierzy się sektor kształcenia zawodowego w Polsce, Portugalii i Niemczech. Wiedza zdobyta podczas sesji i spotkań ma posłużyć do dalszego usprawniania procesów edukacyjnych oraz dostosowania oferty szkolnictwa zawodowego do zmieniających się realiów gospodarczych.
Kultura i relacje międzynarodowe
Pobyt w Portugalii był również okazją do poznania dziedzictwa kulturowego północnej części kraju. Uczestnicy odwiedzili m.in. zabytkową starówkę Bragi, Sanktuarium Bom Jesus, tradycyjny jarmark w Barcelos oraz Porto. Gospodarze zadbali także o prezentację lokalnych smaków i atmosfery regionu.
W kontekście dynamicznych zmian w Wielkopolsce Wschodniej, efektywna wymiana doświadczeń i współpraca międzynarodowa stanowią ważny impuls do wdrażania nowoczesnych, skutecznych rozwiązań w obszarze kształcenia zawodowego.