Gminna Biblioteka Publiczna w Krzymowie zorganizowała serię warsztatów wielkanocnych skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia odbywały się 4, 5 oraz 12 kwietnia, przyciągając liczne grono uczestników zainteresowanych tradycyjnym rękodziełem i świąteczną twórczością.

Pierwsze warsztaty, zatytułowane „Pisanki oklejane sitowiem”, przeprowadzono 4 kwietnia i adresowane były do najmłodszych. Poprowadziła je Beata Jabłońska, nauczycielka plastyki ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Szczepidle.
Dzień później, 5 kwietnia, odbyły się zajęcia przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Paprotni i Krzymowie oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Paprotni. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 29 osób.
– Na zajęciach skupiliśmy się na tradycyjnym rękodziele ludowym. Powstały pisanki oklejane sitowiem, łączone z kolorową włóczką. Wspólna praca nad ozdobami wielkanocnymi była dla wszystkich źródłem satysfakcji. Rozmawialiśmy także o znaczeniu kolorów w kulturze ludowej – szczególnie o tym, że czerń jako symbol żałoby nie powinna być wykorzystywana w kontekście radosnych świąt – wyjaśnia Małgorzata Andrzejewska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie.
Beata Jabłońska, prowadząca zajęcia, przybliżyła uczestnikom tradycję zdobienia pisanek sitowiem. Technika ta pochodzi ze Śląska, ale przyjęła się także w rejonach położonych w pobliżu rzek, takich jak gmina Krzymów. W dekoracjach wykorzystywany jest rdzeń łodygi sitowia – biała, sprężysta część rośliny, która połączona z kolorową włóczką pozwala tworzyć efektowne wzory, często o motywie fali.
Warsztaty z 4 i 5 kwietnia odbywały się w świetlicy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Krzymowie.
Kolejne spotkanie warsztatowe miało miejsce 12 kwietnia, tym razem w nowej siedzibie biblioteki. Udział wzięły dzieci, które przygotowały wielkanocne koszyczki ozdobione bukszpanem. Koszyczki miały formę kurki i mogły posłużyć zarówno jako dekoracja świąteczna, jak i praktyczne miejsce do przechowywania pisanek. W drugiej części spotkania uczestnicy wykonali pisanki oklejane kordonkiem.
– Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem i skupieniem. Poradziły sobie bardzo dobrze z wymagającą techniką zdobienia. Niektóre z nich wykonały nawet po trzy ozdobione jajka – relacjonuje Małgorzata Andrzejewska, która prowadziła zajęcia.
Łącznie w warsztatach z 4 i 12 kwietnia udział wzięło 24 dzieci.