Konferencja na temat Modelu Wsparcia Międzysektorowego

Jak w nadesłanej do naszej redakcji drogą poczty elektronicznej wiadomości poinformowała nas Powiatowa Rzeczniczka Prasowa Marta J. Bagrowska, starosta Koniński zaprasza na konferencję dotyczącą projektu „Model Wsparcia Międzysektorowego". Wydarzenie odbędzie się 27 lutego bieżącego roku, o godzinie 10:00 w konińskim starostwie (sala nr 252). Weźmie w nim udział około 70 osób reprezentujących instytucje i placówki realizujące w powiecie konińskim zadania edukacyjno-wychowawcze.


Jak przypomina Powiatowa Rzeczniczka Prasowa, w ubiegłym roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie, jako jedyna placówka w Wielkopolsce, przystąpiła do programu „Model wsparcia międzysektorowego na rzecz zintegrowania działań wokół dzieci, uczniów i rodzin. Mapa wdrożeniowa modelowego rozwiązania w obszarze JST". Celem projektu jest opracowanie (do końca sierpnia 2023 roku) modelu kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wypracowany zbiór rozwiązań będzie działał na terenie całego powiatu konińskiego, a docelowo posłuży do stworzenia modelu wsparcia o charakterze ogólnopolskim.
W związku z realizacją projektu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie zorganizowało grupy badawcze i wyznaczyło koordynatorów do spraw badań dzieci oraz uczniów i młodzieży, a także stworzyło mapę zasobów w powiecie. Przeprowadziło również badania przesiewowe (na podstawie standaryzowanych arkuszy obserwacji) 417 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat oraz 520 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, tj. od 7 do 18 roku życia. Z każdej grupy wiekowej wyłoniono 10 osób, które zostaną objęte wsparciem indywidualnym.  Zastosowane rozwiązania posłużą do stworzenia w powiecie modelowego systemu wsparcia dla dzieci i młodzieży z dysfunkcjami.
Na realizację całego projektu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie otrzymało blisko 250 tysięcy złotych, do wykorzystania w 2023 roku zostało jeszcze 140 tysięcy.
Program „Model wsparcia międzysektorowego na rzecz zintegrowania działań wokół dzieci, uczniów i rodzin. Mapa wdrożeniowa modelowego rozwiązania w obszarze JST" powstał z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki. Realizuje go Uniwersytet Śląski w Katowicach wraz z partnerami: czterema uniwersytetami oraz trzydziestoma sześcioma powiatami. 
Podczas konferencji poświęconej projektowi omówione zostaną następujące zagadnienia:
10:00 – Projekt innowacyjno-wdrożeniowy w zakresie oceny funkcjonalnej polegający na badaniu i opracowaniu modelowych rozwiązań na rzecz świadczonego lokalnie międzysektorowego wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin na podstawie metodyki oceny funkcjonalnej z wykorzystaniem Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF) – temat omówią łącząc się z uczestnikami spotkania online: dr hab. Edyta Widawska, Uniwersytet Śląski w Katowicach; dr hab. Beata Jachimczak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; dr Radosław Piotrowicz, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie; Katarzyna Świeczkowska, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną;
 
11:00 – Włączenie podmiotów na poziomie powiatu w lokalną sieć wsparcia międzysektorowego (WM) – Tomasz Kubalak kierownik Zespołu ds. rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie;
11:30 – Opracowanie zasad koordynacji w sieci WM dla dzieci, uczniów i rodzin, w tym kryteriów włączania i wyłączania podmiotów do sieci WM – Elżbieta Sroczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Koninie.
13:00 – Zakończenie
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.