Członkowie Klubów Honorowych Dawców Krwi z całego kraju przyjechali do Lichenia na doroczną pielgrzymkę. Jak co roku do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym przybyli honorowi dawcy krwi, aby podziękować za otrzymane łaski i prosić Bożą Matkę o kolejne dla siebie i swoich bliskich.Mszy św. o godz. 12:00 przewodniczył ks. kanonik Mirosław Frankowski, proboszcz parafii
św. Barbary w Turku, który jest jednocześnie kapelanem Honorowych Dawców Krwi w Diecezji Włocławskiej i w Wielkopolsce.
Wśród licznie zgromadzonych księży koncelebransów był obecny Krajowy Duszpasterz Honorowych Dawców Krwi, ks. kanonik płk Zenon Surma.
Witając wszystkich przybyłych na sobotnią liturgię ks. Mirosław Frankowski powiedział:
„Wy, krwiodawcy, odpowiadając na wezwanie Maryi oddajecie z siebie to, co macie najcenniejszego – swoją krew. W wymiarze duchowym oddanie krwi to oddanie życia swojego brata, za siostrę w imię samego Boga”.
O godz. 14:00 pielgrzymi uczestniczyli w drodze krzyżowej na placu przy nowej dzwonnicy.
Honorowym krwiodawcą może zostać osoba w wieku od 18 do 65 roku życia, która jest zdrowa. Krew można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
W subregionie konińskim można to zrobić w Terenowym Oddziale RCKiK, który znajduje się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 1.
Zgodnie z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi „…krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.”.
Honorowy dawca krwi ma prawo m. in. do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz z usług farmaceutycznych w aptekach.
Największą wartością wynikającą z honorowego oddawania krwi jest świadomość, że nasza krew ratuje życie innym ludziom.