Na najbliższą noc Biuro Prognoz Meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiedziało temperaturę 20 stopni poniżej zera. Nie lepiej będzie w następnych dniach. Jak w takich warunkach chronić się przed zmarznięciem, wychłodzeniem organizmu lub odmrożeniami?
Podstawa to ciepły, wielowarstwowy i suchy ubiór – mówi Barbara Szeflińska, dyrektor konińskiego pogotowia. Najlepiej z wełny lub puchu, zdecydowanie natomiast odradzamy jeansy, które pod wpływem zimna sztywnieją, co jeszcze potęguje odczucie zimna. Chrońmy także wysunięte części ciała: uszy, noc, dłonie. Obowiązkowo zakładajmy czapkę zakrywająca czoło i uszy oraz grube rękawiczki. Strój musi być suchy – przemoczone ubranie lub wilgoć na skórze powoduje, że wychłodzenie organizmu następuje nawet 25 razy szybciej niż w przypadku suchego ciała.
Druga podstawowa zasada to unikanie używek, nie tylko alkoholu, co oczywiste, ale i palenia papierosów. Nikotyna znacznie obniża wytrzymałość ciała na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz – tłumaczy personel medyczny.
Pamiętajmy też o kremach. Na mrozy dobre są kremy natłuszczające, zapobiegające wysuszaniu i łuszczeniu się naskórka. Nakładajmy je na twarz i dłonie – radzi dyrektor pogotowia.
Najważniejszy, jak mówią ratownicy, jest jednak zdrowy rozsądek. Jeśli nie musimy unikajmy wychodzenia z domu w czasie mrozu poniżej 15-17 stopni. Jeśli wyjść musimy, unikajmy wystawienia się na wiatr. Stanie na silnym wietrze powoduje wychłodzenie organizmu 20 razy szybciej niż w przypadku braku wiatru.
Łukasz Maciejewski,
rzecznik prasowy WSPR w Koninie