60 miłośników poezji ze szkół podstawowych i gimnazjów wzięło udział w najstarszym organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie turnieju recytatorskim „Jesienne spotkania recytatorów”. Jury oceniło, że recytatorzy z podstawówek trzymali wysoki poziom.
W kategorii podstawówek zaprezentowało się 36 recytatorów (szkoły podstawowe nr 1,3,4,5, 9,11,12,15 i Koniński Dom Kultury). A oto laureaci:
I miejsce – Hubert Lisiak ze Szkoły Podstawowej nr 5 i Joanna Dobska ze Szkoły Podstawowej nr 3
II miejsce – Kamil Śmietański ze Szkoły Podstawowej nr 11 i Iga Karolak ze Szkoły Podstawowej nr 3
III miejsce – Julia Smogór ze Szkoły Podstawowej nr 3 reprezentująca Koniński Dom Kultury
IV miejsce – Jan Prus ze Szkoły Podstawowej nr 11 i Katarzyna Ziółkowska ze Szkoły Podstawowej nr 11
V miejsce – Mateusz Chabros ze Szkoły Podstawowej nr 12, Justyna Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Nikola Arent ze Szkoły Podstawowej nr 12
VI miejsce – Barbara Szubert ze Szkoły Podstawowej nr 15, Sara Szukalska ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Nikola Gaertner ze Szkoły Podstawowej nr 9
– Konkurs stał na dobrym, wysokim poziomie. Większość prezentacji była poprawna pod względem sprawności głosowo-dykcyjnej, jak i interpretacji i doboru repertuaru. Świadczy o tym liczba recytatorów (aż 13 osób!), którzy zostali laureatami konkursu. Czasami uczniowie wybierali sobie wiersze niedostosowane do ich wieku i możliwości interpretacyjnych. Mniej doświadczeni recytatorzy nie pamiętali, że recytacja to nie tylko przekaz głosowy, że równie ważna jest gra twarzą i kontakt z odbiorcą – informuje jeden z jurorów, Jarosław Sparażyński z MDK.
Najczęściej prezentowano teksty Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i często zbyt trudne wiersze Czesława Miłosza. Wśród autorów, których wybrali sobie zdobywcy czołowych miejsc znaleźli się: Hanna Januszewska, Adam Asnyk, Wanda Chotomska czy Józef Baran.
W kategorii gimnazjów zaprezentowało się 24 recytatorów (gimnazja nr 1,2,3,4,6,7 oraz Koniński Dom Kultury i Młodzieżowy Dom Kultury. W tej kategorii pierwszego miejsca nie przyznano. Kolejne zajęli:
II miejsce – Estera Kalinowska z Gimnazjum nr 7 i Dawid Śmietański z Gimnazjum nr 4
III miejsce – Aleksandra Ciechanowska z Gimnazjum nr 3 i Alicja Poturała z Gimnazjum nr 2 reprezentująca Koniński Dom Kultury
IV miejsce – Marta Dębowska z Gimnazjum nr 4 i Ewelina Łukawska z Gimnazjum nr 2 reprezentująca Młodzieżowy Dom Kultury
V miejsce – Agata Pankiewicz z Gimnazjum nr 2
VI miejsce – Dominika Kucharczyk z Gimnazjum nr 7, Michalina Maciaszek z Gimnazjum nr 1 i Anna Mycek z Gimnazjum nr 3
Nagrodę specjalną za najlepszą interpretację wiersza Czesława Miłosza (z okazji przypadającego w tym roku „Roku Czesława Miłosza”) otrzymał Dawid Śmietański z Gimnazjum nr 4.
– Najczęściej nieodpowiednio dobrany (zbyt ambitny, niedobrany do wieku, możliwości i osobowości recytatora) wiersz był powodem słabszego niż w roku ubiegłym poziomu konkursu. Recytatorzy nie radzili sobie z tekstami Czesława Miłosza, aczkolwiek zdarzały się chlubne wyjątki, jak choćby prezentacje zdobywców II czy III miejsca – dodaje Sparażyński.
Laureaci Turnieju uhonorowani zostali pamiątkowymi dyplomami. Organizatorem Turnieju, a także fundatorem poczęstunku był Młodzieżowy Dom Kultury.
Turniej stanowi pierwszą część Konkursu o tytuł „Recytatora Jesieni 2011”. Druga część – turniej poświęcony recytacji prozy („Spotkania z Prozą”) odbędzie się 2 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury. Wtedy też nastąpi podsumowanie XXX Jesiennych Spotkań Recytatorów i przyznanie tytułu „Recytatora Jesieni 2011”.
Dodajmy, że prezentacje recytatorów oceniało Jury w składzie: Małgorzata Zasadzka, Magdalena Janaszkiewicz i
Jarosław Sparażyński z Młodzieżowego Domu Kultury.
(Zdjęcia – Jarosław Sparażyński)