Sobibór – powrót do fabryki śmierci

O wojennych losach Żydów z całej Europy, o ich drodze bez powrotu opowiada wystawa pod tytułem „Z popiołów Sobiboru”, którą można oglądać w auli konińskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Ekspozycję otwarto wczoraj, w przeddzień 68. rocznicy powstania więźniów Obozu Zagłady w Sobiborze. Jest to niezwykłe wydarzenie. Zdjęcia, instalacje, fragmenty filmów przenoszą odwiedzających w inny świat. Zwiedzający może poczuć się jak osoba ukrywająca się w schowku przed hitlerowcami albo dać się na chwilę zamknąć w wagonie jadącym do Sobiboru.

Koninianie jako jedni z pierwszych w Polsce mogą zwiedzać ekspozycję. Wcześniej była ona pokazywana w Chełmie i poza granicami naszego kraju. Jak podkreśla Marek Bem, kustosz wystawy, ma ona charakter bardzo indywidualny, jest bowiem w dużej mierze historią życia Tomasza Blatta, jednego z uczestników powstania w Sobiborze. – W historii ludzkiej cywilizacji człowiek wymyślił cztery miejsca natychmiastowej zagłady: Chełmno nad Nerem, Sobibór, Treblinkę i Bełżec. To były totalne fabryki morderstw, totalne fabryki śmierci. Wszyscy więźniowie, którzy jeszcze żyją mówią jedno: to było piekło na ziemi, z którego im się udało wyjść. W Sobiborze nie zamordowano 300 tysięcy ludzi, w Sobiborze dokonano 300 tysięcy morderstw – mówi Marek Bem.

Wystawę zorganizowali: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie oraz Stowarzyszenie Sztetl Konin. Jest czynna do końca grudnia. – Zapraszamy na nią szczególnie młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na naszej stronie internetowej będzie można znaleźć informacje dotyczące indywidualnego zwiedzania – informuje Piotr Gołdyn, dyrektor ODN w Koninie.     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.