Wiedza o fotografii ta historyczna i najnowsza prezentowana będzie podczas warsztatów zatytułowanych „Zobaczyć niewidoczne” organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Warsztaty ruszają już w najbliższą sobotę i odbywać się będą cyklicznie do 3 listopada. O tym co w ich trakcie instruktorka CKS – Beata Mazurek
O innych przedsięwzięciach w ramach projektu „Zobaczyć niewidoczne” – również na stronie CKIS. Przedsięwzięcie „Zobaczyć niewidoczne – zabawy fotograficzne” ma na celu upowszechnianie wiedzy o fotografii, rozwój ekspresji twórczej i kreatywności oraz aktywizację mieszkańców miasta i regionu. W ramach projektu zorganizowanych zostanie szereg działań, które przybliżać będą uczestnikom fotografię w jej tradycyjnej postaci oraz podstawowe w fotografii zjawiska w nowej, interesującej formule. Projekt adresowany jest przede wszystkim do osób zainteresowanych tą dziedziną, które jednak nie miały wcześniej do czynienia z fotografią tradycyjną. W ramach zadania zorganizowane zostaną spotkania o charakterze warsztatowym, akcje pokazowe, które angażować będą mieszkańców miasta oraz wystawy i wykłady.
Podczas warsztaów uczestnicy dowiedzą się na czym polega działanie ciemni optycznej, będącej pierwowzorem aparatu fotograficznego; zapoznają się z pojęciem światłoczułości, co zostanie zwieńczone wykonaniem fotogramów – obrazów na materiale światłoczułym uzyskiwanym bez użycia aparatu fotograficznego; zapoznają się z obsługą aparatów analogowych i wykonają nimi zdjęcia; będą mogli doświadczyć pracy w ciemni fotograficznej uczestnicząc w wywoływaniu filmów i odbitek, a także poznają historyczne procesy fotograficzne, takie jak dagerotypia czy mokry kolodion. Zaplanowano również wykłady na temat teorii fotografii oraz jej autorskiego pojmowania. Wszystkie działania służyć mają nie odwróceniu się od współczesności, ale przypomnieniu tego, jaką drogę fotografia przeszła i pełniejszemu jej rozumieniu.
Na projekt składają się również akcje realizowane w przestrzeni miejskiej, które służyć mają ożywieniu miasta i spowodowaniu artystycznego fermentu mówią organizatorzy.