Warsztaty szczudlarskie, zajęcia plastyczne, konkursy sprawnościowe, turnieje piłkarskie i szachowe, przeglądy filmów i wiele, wiele innych atrakcji czeka na wszystkie dzieci, które wakacje spędzają w Turku.
Tylko w lipcu odbywa się ponad 100 różnych wydarzeń, w których udział może wziąć każdy chętny i to za darmo. Podobnie będzie w sierpniu. Wystarczy zapoznać się programem akcji wakacyjnej dostępnym na słupach ogłoszeniowych i w internecie.
Dla najmłodszych Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna niemal codziennie przez cały lipiec organizowała pokazy bajek, a dla nieco starszych przygotowywała zajęcia plastyczne i gry.
Bardzo bogatą ofertę wakacyjną skierował do młodych turkowian Miejski Dom Kultury. Starsi mogli brać udział w warsztatach fireshow, czyli nauce wyjątkowo widowiskowego tańca z wykorzystaniem płonących elementów. Dla młodszych były zajęcia z baletu klasycznego i teatru, a wszystko to nazwano „Letnimi warsztatami artystycznymi”. MDK nie zapomniał także o miłośnikach kina, dla których przygotował festiwal „VIII turkowskie lato z filmem”. W jego ramach w kinie „Tur” wyświetlano bajki dla dzieci, a projekcje dla starszej publiczności odbywały się wieczorami i nocą na terenie OSiR-u.
Wspomniany Ośrodek Sportu i Rekreacji zajął się organizacją turniejów piłkarskich na „Orlikach”. Rozgrywano je w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjów i kategorii open, do udziału w której zgłosiło się aż 15 amatorskich drużyn piłkarskich.
Wypełnianiem czasu dzieciom i młodzieży zajęły się także instytucje i organizacje pozarządowe. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Tęcza” przygotowała m.in. turniej szachowy, zajęcia origami, gry sprawnościowe oraz konkurs językowy. TKKF „Tęcza” zorganizowało mistrzostwa w ringo i tenisa ziemnego, a MKS „Tur” zajęcia szkoleniowe dla chłopców w różnym wieku. Na wymienienie wszystkich organizatorów i wszystkich rodzajów zajęć nie wystarczyłoby miejsca. Niestety, wiele z tych wydarzeń się nie odbyło z powodu braku zainteresowania, co jest o tyle dziwne, że dość często słyszy się, że w Turku nie ma co robić.