W Powiatowym Urzędzie Pracy w Koninie odbyło się śniadanie biznesowe, na którym przedsiębiorcy ze wschodniej Wielkopolski mogli dowiedzieć się, jak łatwo zdobyć pieniądze na pensje dla nowych pracowników, wyposażenie stanowisk pracy czy szkolenia w ramach programu „Droga do zatrudnienia po węglu”.
Program ten, wyjątkowy na polskim i europejskim rynku, oferuje kompleksowe wsparcie dla osób, które straciły lub wkrótce stracą zatrudnienie w ZEPAK, a także dla ich rodzin. Jak wyjaśniła Anna Biegasiewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie, program ma na celu pomoc w znalezieniu nowych pracodawców oraz wsparcie finansowe na przykład w postaci refundacji wynagrodzeń czy wydatków na wyposażenie stanowisk pracy.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele firm partnerskich, takich jak DGA, które pomagają byłym górnikom i energetykom w poszukiwaniach nowych pracodawców. Firma ta oferuje również pomoc w uzyskaniu środków na refundację wynagrodzeń. Magdalena Franciszczak z DGA zapewniała, że korzystanie z tych środków unijnych jest łatwe i przystępne, a firma dba o każdy szczegół procesu.
Przykładem firm, które już skorzystały z tego wsparcia, są KUENZ Polska oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego w Koninie, które jako pierwsze zatrudniły byłych górników i energetyków. Dzięki refundacjom mogą liczyć na zwrot części wynagrodzenia oraz kosztów związanych z wyposażeniem stanowisk pracy.
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje natomiast pomoc w zakładaniu własnych firm przez byłych górników i energetyków, zachęcając do współpracy z przedsiębiorcami z regionu.
W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu przedsiębiorców, którzy wyrazili zainteresowanie programem. Andrzej Perkowski, właściciel firmy „Agromax”, podkreślił, że refundacja wynagrodzeń będzie ogromnym wsparciem dla jego działalności, zwłaszcza, że już zatrudnia byłych pracowników ZEPAK. Z kolei Paweł Łebkowski, prezes Fundacji Inkubator Innowacji Społecznych, dostrzegł potencjał w dofinansowaniu szkoleń dla swoich pracowników.
To pierwsze śniadanie biznesowe w tej formie, ale kolejne spotkania z przedsiębiorcami z terenu wschodniej Wielkopolski już w planach. Więcej informacji o programie „Droga do zatrudnienia po węglu” można uzyskać w Centrum Ofert Zatrudnienia DGA S.A. w Koninie przy ul. Zofii Urbanowskiej 9.