Pokolenie Alfa wyzwaniem dla edukacji

Co nas różni, co nas zbliża, czy jesteśmy w stanie się porozumieć – to zagadnienia, nad którymi debatowali uczestnicy konferencji „Zrozumieć młode pokolenie: klucze do skutecznego nauczania generacji Alfa”, zorganizowanej przez Bibliotekę ANS w Koninie im. prof. M. Walczaka oraz CDN Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Koninie.

Nasze mózgi fizycznie nie różnią się wiele od mózgów ludzi średniowiecza, jednak człowiek w wiekach średnich przyswajał wiedzę na poziomie 1 MB rocznie, a współcześnie to już 44 miliardy terabajtów. Od tej zaskakującej informacji rozpoczęła swoje wystąpienie Aleksandra Woźniak, edukatorka i mentorka generacji Z, na co dzień związana z Uniwersytetem WSB Merito.

Obecnie żyje sześć różnych pokoleń: silent generation, baby boomers, pokolenie X, millenialsi (generacja Y), pokolenie Z, a teraz wchodzi w świat pokolenie Alfa, którego najstarsi przedstawiciele mają 11 lat. Z badań wynika, że jego ostatnim rocznikiem będą dzieci urodzone w 2025 r. To pierwsza generacja, która w całości jest tak głęboko zanurzona w świecie cyfrowym. Jej przedstawiciele, zwani „polarsami”, to symboliczne odniesienie do topniejących lodowców oraz podziałów politycznych, które towarzyszą ich dorastaniu. Woźniak podkreśliła, że są to ludzie „całkowicie natywni w świecie cyfrowym, przebodźcowani, z dostępem do ogromu informacji”. Pokolenie to stanowi ogromne wyzwanie dla edukacji, ponieważ 65% z nich będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją, związanych z rozwojem technologii i sztucznej inteligencji. Nazwała je także pokoleniem szumu, które tęskni za ciszą.

Bardziej optymistyczny obraz pokolenia Alfa zaprezentował Mariusz Ratajski, wykładowca ANS w Koninie, w swoim wystąpieniu „Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w dobie cyfryzacji — nie taki trudny orzech do zgryzienia”. Podkreślił, że pomimo przynależności do różnych pokoleń, tak naprawdę niewiele się od siebie różnimy. Zwrócił uwagę na potrzebę oderwania dzieci od komputerów i smartfonów, co wymaga ludzi z pasją i dobrych pomysłów. Ratajski zaznaczył, że rodzice odgrywają kluczową rolę w wychowaniu młodego pokolenia w zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Dwa ostatnie referaty dotyczyły edukacji pokolenia Alfa. Mariola Felczyńska, pedagog szkolny i harcmistrz, przedstawiła charakterystykę najmłodszego pokolenia, wskazując na ich łatwość w adaptacji do nowych warunków oraz dużą świadomość swoich umiejętności i talentów. Z kolei Anna Kamińska, nauczycielka wychowania fizycznego, podzieliła się wynikami badań, które pokazują, że sprawność fizyczna dzieci z roku na rok pogarsza się. Podkreśliła, że nauczyciele i rodzice mają ogromną rolę do odegrania w poprawie aktywności fizycznej najmłodszych.

Konferencja, która odbyła się 23 października, zgromadziła ponad stu słuchaczy, wśród których większość stanowili nauczyciele i pedagodzy ze szkół regionu. Wzięli w niej także udział studenci kierunku pedagogika z ANS w Koninie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email