Bocian jako bohater literacki i przyrodniczy. Wakacyjne zajęcia inspirowane Reymontem

W Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie rozpoczął się wakacyjny cykl zajęć edukacyjnych, których pierwszy dzień poświęcono symbolowi polskiej wsi – bocianowi białemu. Spotkanie, zorganizowane 7 lipca br., połączyło literaturę, przyrodę i działania twórcze, a inspiracją była powieść „Chłopi” Władysława Reymonta.

Dzieci wysłuchały poruszającej historii młodego pastuszka Witka, który w utworze Reymonta z oddaniem opiekował się rannym bocianem. Ta literacka opowieść stała się punktem wyjścia do rozmów o wartościach takich jak empatia, odpowiedzialność i relacja człowieka z naturą. Szczególne emocje wzbudził fragment, w którym ksiądz odbiera chłopcu ptaka nie z potrzeby troski, lecz chęci posiadania – co młodzi uczestnicy trafnie zinterpretowali jako zaprzeczenie prawdziwej opieki.

Nie zabrakło też spotkania z ekspertami. Gośćmi wydarzenia byli Mariusz Kępiński ze Stowarzyszenia „Bociany i ludzie. Przyroda i zdrowie” oraz Marta Ilkowska-Nowak ze Stowarzyszenia „Turkowska Grupa Lokalna OTOP”. Dzięki ich obecności dzieci miały okazję zobaczyć oryginalne obrączki ornitologiczne, przyrządy do pomiarów skrzydeł, ptasie pióra oraz nauczyć się rozpoznawać gatunki i zjawiska związane z bocianami. Poznały też ciekawostki: jak duże potrafi być bocianie gniazdo, dlaczego ptaki te wędrują tysiące kilometrów i czemu tak często towarzyszą pracującym traktorom.

Zwieńczeniem spotkania była część plastyczna – dzieci stworzyły własne wyobrażenia zwierząt z kartonów i papieru, prezentując przy tym kreatywność i indywidualne podejście do tematu.

Zajęcia zorganizowały wspólnie: Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Wypożyczalnia Główna, Czytelnia oraz Wypożyczalnia Audiowizualna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.

Patronat medialny objęli: Przegląd Koniński, Portal LM.pl, Radio KONIN FM 104,1, Telewizja Wielkopolska, e-Konin.pl oraz konin24.info.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Reymont. Interwencje”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email