Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w niedzielę. Na umieszczonej na kamieniu tablicy był napis w języku rosyjskim „Tu spoczywa 8 000 radzieckich czerwonoarmistów brutalnie zamęczonych w polskich obozach śmierci w latach 1919-1921”. Policja poinformowała o burmistrza Słupcy i wojewodę wielkopolskiego, który po rozmowie z konsulatem rosyjskim podjął decyzję o usunięciu tablicy.
Tablica zostanie przesłana do Laboratorium Kryminalistycznego policji w Poznaniu w celu wykonania szczegółowych badań. Wstępnie sprawę zakwalifikowano jako wykroczenie, jednak po konsultacji z Prokuraturą Okręgową sprawa będzie ścigana jako przestępstwo (art. 261 Kodeksu Karnego: Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności).
– Miejsce z kamieniem pamiątkowym nie jest miejscem pamięci narodowej, nie są tam też pochowani jeńcy – cmentarz jeniecki znajduje się około dwa kilometry dalej. Jest to miejsce parkingowe z informacją turystyczną. Znajduje się na dawnej granicy zaboru rosyjskiego i pruskiego, gdzie przez drogę był przeciągnięty łańcuch graniczny – poinformowała Marlena Kukawka, rzecznik prasowy słupeckiej policji.