Długi weekend czerwcowy. Policja apeluje o ostrożność i rozwagę na drogach

W związku z przypadającym na czwartek Świętem Bożego Ciała, wiele osób planuje dłuższy wypoczynek w dniach 19–22 czerwca. To czas wzmożonego ruchu na drogach w całym kraju, a dla funkcjonariuszy drogówki – okres intensywnej służby. Policja zapowiada liczne kontrole i działania prewencyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Główne siły Policji zostaną skierowane na kluczowe ciągi komunikacyjne oraz drogi, na których spodziewane są procesje związane z uroczystościami religijnymi. W miejscach szczególnie zatłoczonych lub dotkniętych utrudnieniami funkcjonariusze będą ręcznie kierować ruchem, by zminimalizować ryzyko zatorów.

W przedłużony weekend wielu Polaków wybierze się na wypoczynek poza miasto. Służby zapowiadają wzmożone kontrole z myślą o bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu – w tym rowerzystów, pieszych, użytkowników hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz motocyklistów. Policjanci będą szczególnie reagować na wykroczenia wobec tzw. niechronionych uczestników ruchu, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych.

Zapowiedziano również kontrole prędkości – z wykorzystaniem laserowych mierników oraz wideorejestratorów. Policja przypomina, że nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Apel kierowany jest zwłaszcza do motocyklistów, dla których okres letni często oznacza wzmożoną aktywność na trasach.

Dodatkowo funkcjonariusze sprawdzać będą stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów oraz prawidłowe przewożenie dzieci. Z ruchu eliminowane będą osoby kierujące pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Policja przypomina, że przestrzeganie przepisów, rozwaga i wzajemny szacunek na drodze to podstawowe warunki bezpiecznego dotarcia do celu.

Zakaz ruchu dla ciężarówek

W ramach działań prewencyjnych wprowadzono także ograniczenia w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (z wyjątkiem autobusów i niektórych pojazdów wykonujących przewozy specjalistyczne). Zakaz obowiązuje:

  • 18 czerwca w godzinach 18:00–22:00
  • 19 czerwca w godzinach 8:00–22:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email