Hulajnogi elektryczne w Koninie – rośnie liczba niebezpiecznych zdarzeń z udziałem nieletnich

W Koninie narasta problem nieprawidłowego użytkowania hulajnóg elektrycznych. Tylko od początku 2025 roku doszło do siedmiu zdarzeń drogowych z ich udziałem. W pięciu przypadkach za kolizje odpowiadali użytkownicy hulajnóg – w czterech z nich przewozili pasażerów, co zgodnie z przepisami jest surowo zabronione.

Do dwóch groźnych sytuacji doszło w poniedziałek, 27 maja br. Pierwsze zdarzenie miało miejsce ok. godz. 14:00 na ul. Przemysłowej. Kierujący hulajnogą 14-latek przewoził 11-letnią pasażerkę, która w wyniku nieustalonych jeszcze okoliczności upadła i doznała obrażeń ciała wymagających hospitalizacji. Drugie zdarzenie odnotowano na ul. Polnej – 17-latek nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy BMW, doprowadzając do kolizji. Także w tym przypadku hulajnoga była użytkowana niezgodnie z przepisami – przewożono pasażera. Młody kierowca został ukarany mandatem.

Z danych wynika, że tylko w dwóch przypadkach osoby poruszające się hulajnogami były jedynie poszkodowane, a nie sprawcami zdarzeń.

Przypomnienie zasad użytkowania hulajnóg elektrycznych:

  • Dzieci do 10. roku życia mogą korzystać z hulajnogi wyłącznie pod opieką osoby dorosłej i tylko w strefie zamieszkania lub na terenach zamkniętych.
  • Osoby w wieku 10–18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 albo T.
  • Osoby pełnoletnie mogą poruszać się hulajnogą bez dodatkowych uprawnień.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa:

  • Zakaz przewożenia pasażerów – hulajnoga to pojazd jednoosobowy.
  • Maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 20 km/h.
  • Obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub, w określonych warunkach, z jezdni (do 30 km/h) bądź chodnika – z zachowaniem szczególnej ostrożności.
  • Bezwzględny zakaz jazdy po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
  • Zaleca się stosowanie kasku i elementów odblaskowych, zwłaszcza po zmroku.

Odpowiedzialność rodziców i opiekunów

Za wykroczenia popełnione przez osoby niepełnoletnie odpowiadają ich rodzice lub opiekunowie prawni. To na nich spoczywa obowiązek nadzoru nad tym, czy dziecko posiada wymagane uprawnienia, zna zasady ruchu drogowego i stosuje je w praktyce.

Popularność hulajnóg elektrycznych wciąż rośnie, ale niestety rośnie również liczba zdarzeń z ich udziałem. Niewłaściwe użytkowanie tych pojazdów może prowadzić do poważnych konsekwencji. Konieczna jest edukacja, czujność i wspólna troska o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email