Historia żywa w Krzymowie. Biblioteka przybliża młodzieży początki państwa polskiego

Od 7 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Krzymowie prowadzi cykl lekcji historii dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. Spotkania nawiązują do okrągłej rocznicy – tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego – i stanowią doskonałą okazję do zgłębiania początków polskiej państwowości.

Zajęcia, przeznaczone głównie dla uczniów klas VII i VIII, odbywają się w sali audytoryjnej biblioteki, gdzie można również obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę historyczną. Do tej pory w lekcjach uczestniczyli uczniowie z Brzeźna, Krzymowa i Paprotni.

Prowadzącym jest Stefan Paszek – historyk i regionalista, który w przystępny sposób przybliża młodzieży kluczowe momenty z początków państwa polskiego. Jak podkreśla, omawiana tematyka wykracza poza podstawowe fakty i daty, ukazując szeroki kontekst cywilizacyjny i kulturowy epoki.

– Wychodzimy od koronacji Bolesława Chrobrego, ale mówimy też o organizacji państwa, roli Kościoła, władców i samym znaczeniu koronacji – nie tylko dla Polaków, ale również w wymiarze europejskim. Polska wówczas weszła do kręgu kultury łacińskiej, zachodniej – mówi Stefan Paszek.

W czasie wykładów nie brakuje także refleksji nad przeszłością lokalną. Czy na terenie dzisiejszego Krzymowa istniało już osadnictwo w X wieku?

– To wymaga dalszych, interdyscyplinarnych badań. Choć źródła są skąpe, nie możemy zakładać, że Polska pojawiła się znikąd. Jeśli już w X wieku możliwe było utworzenie państwa, to musiały istnieć wcześniejsze struktury. Problemem jest jednak brak wystarczających danych archeologicznych i pisemnych – zaznacza Paszek.

Lekcje, które potrwają do końca maja, cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzięki pasji wykładowcy i nowoczesnemu podejściu do tematu, historia staje się dla młodych mieszkańców gminy Krzymów nie tylko obowiązkiem, ale i fascynującą przygodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email