Dokładnie sto lat temu, 21 maja 1925 roku, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, mieszkańcy Wyszyny uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu – poświęceniu kamienia węgielnego pod budowę pierwszej strażackiej remizy. Był to kulminacyjny moment kilkuletnich wysiłków lokalnej społeczności, zapoczątkowanych 5 maja 1920 roku decyzją o utworzeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszynie.

Z okazji tej wyjątkowej rocznicy po raz pierwszy publicznie zaprezentowano dwa archiwalne zdjęcia z uroczystości sprzed wieku. Przechowywane przez dekady w rodzinie Krawców, a zachowane dzięki trosce brata Michała Krawca OFM, franciszkanina z Warszawy, fotografie ukazują członków ówczesnej OSP Wyszyna – pionierów lokalnej tradycji strażackiej.
Wśród uwiecznionych postaci znajdują się m.in.: ks. Franciszek Ligenza, Franciszek Wawrzyniec Sielski, Kubiak, Jesiołowski, Bryl, Napoleon Wojciechowski, Antoni Kruszyński, Jan Lang, Nowakowski, Jacolik, Ćwiek oraz Stefan Krawiec – ojciec br. Michała.
Nazwiska te znalazły się również pod historycznym Aktem Erekcyjnym z 1925 roku, który szczegółowo dokumentował stan ówczesnych władz lokalnych i kościelnych oraz wyrażał nadzieję na Boże błogosławieństwo w dalszej pracy społecznej.
Budowa remizy była nie tylko odpowiedzią na realne zagrożenie pożarowe w drewnianej zabudowie wsi, ale i świadectwem głębokiego poczucia wspólnoty. Drewniana remiza miała być miejscem nie tylko dla sprzętu gaśniczego, lecz także przestrzenią edukacji i integracji mieszkańców.
Dziś, patrząc na czarno-białe fotografie sprzed wieku, widzimy nie tylko druhów w rogatywkach – dostrzegamy historię, odwagę i determinację. To właśnie oni zapisali pierwsze karty strażackiej kroniki Wyszyny.
Podczas tegorocznych, gminnych obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się 4 maja w Wyszynie, odsłonięto tablicę upamiętniającą druhów OSP Wyszyna, którzy odeszli na wieczną służbę. Wspólna fotografia wykonana podczas uroczystości była symbolicznym zwieńczeniem dnia – przesłaniem dla przyszłych pokoleń, by nie zapominały o korzeniach i wartościach, jakie tworzą tożsamość lokalnej wspólnoty.
Tego dnia podpisano również nowy akt fundacyjny. Podobnie jak jego poprzednik sprzed wieku, dokument ten szczegółowo wymienia osoby pełniące kluczowe funkcje w strukturach samorządowych, parafialnych i strażackich. Jego przesłanie pozostaje niezmienne: prośba o Boże błogosławieństwo i gotowość do służby.
Stowarzyszenie “Dzieje Wyszyny i okolic” przekazuje druhom OSP serdeczne życzenia: bezpiecznej służby, hartu ducha i niegasnącej siły w codziennej misji niesienia pomocy. Niech ich działania zawsze kierują się mottem: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek.”
